UDEF Meclisi’ne Dair
Selamun aleyküm
Abdullah Muhammed İslam
UDEF Başkanı
Herkese hayırlı akşamlar.
Öncelikle grup davetine icabet ettiğiniz için teşekkür ederim.

Bu grup UDEF merkez, İstanbul ve Anadolu derneklerimizde uluslararası öğrenci çalışmaları içerisinde bulunmuş, emek vermiş gönüllülerimizden oluşmaktadır. Grubun amacı ve işleyişine dair birkaç kelam edelim;

1-) Öncelikle bu çalışmayı başlatan ve bugüne kadar gelmesinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Öncülerinden olup ahirete irtihal eden, başta Burhanettin Güvercin abi olmak üzere vefat edenlere de Allah rahmet eylesin, yaptıkları cennet vesilesi olsun inşallah.

2-) Bu tür çalışmalar için üç husus önemlidir. a)Birincisi “bayrak yarışı” benzetmesi yapıldığı için çalışmanın bir sistem içerisinde, kişilere bağlı kalmaksızın yürümesini sağlamak gerek. Aktif görevde olan kişiler için en öncelikli hedef sürdürülebilir bir yapı inşaa edebilmektir. Elimizde çok kıymetli bir miras var, geliştirmek ve büyütmek bize nasip olur inşallah.
b)Daha önce bu çalışmalar içerisinde bulunmuş kişiler kurumun en kıymetli hazineleridir. Bu sebeple kurumun işleyişinden sizleri haberdar etmek, dışarıdan bir bakış ile yapılabilecek yapıcı eleştiriler kurum için önem arz etmektedir.
c) Hz. Peygamber (sav) hayatında gözlemlediğimiz en önemli hasletlerden birisi de vefadır. Bu anlamda buraya emek verenlere gereken vefayı göstermek de yine aktif görevde bulunanların sorumluluğundadır.

3-)20. yıla girdiğimiz bu süreçte illa ki zor zamanlar yaşandı, kalpler kırıldı, yanlış anlaşılmalar yaşandı, belki hatalı kararlar verildi. Ama en nihayetinde kim ne yaptıysa samimi bir niyet ile yaptı, niyetin eyleme dönüşmesinde, fiili durumlarda hatalı işler yapılmış olabilir. Kardeşler topluluğu olarak birbirimize nasihatleşmeyi şiar edinip hata varsa ondan rücu edebilmeyi bilmeli, yolumuza devam etmeliyiz. Bunun yolu da sağlıklı iletişimden geçmektedir.

Ebû Rukayye Temîm İbni Evs ed-Dârî radıyallahu anh’ den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem :
“Din nasihattır” buyurdu. Biz kendisine:
– Kimin için nasihattır? dedik. Peygamber Efendimiz:
“Allah, Kitabı, Resûlü, mü’minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattır” buyurdu. (Müslim, Îmân 95. Ayrıca bk. Buhârî, Îmân 42; Ebû Dâvûd, Edeb 59;  Tirmizî, Birr 17; Nesâî, Bey’at 31, 41)

4-)Bizler görevde bir yılı geride bıraktık. Bundan sonraki süreçte UDEF’in gündemini sizinle paylaşmak, yaptığımız işlerden sizleri haberdar etmek istiyoruz. Gerek yaptıklarımız gerekse yapmamız gerektiği halde yapamadıklarımız anlamında sizlerin geri bildirimleri bizim için çok kıymetli.

5-) Lakin bunu yaparken birkaç hususu hatırlatmakta fayda görüyorum. İletişim çağında insanlar sosyal mecralarla imtihanı da devam ediyor. Bu mecra, özellikle grup yazışmaları, üyelerin en fazla şikayetçi olduğu bir konu. Siyasi süreçler, grubu ilgilendirmeyen konular ve bu konuların sebebiyet verdiği tartışmalar çok ciddi kırgınlıkları beraberinde getiriyor. Bu sebeple gündemimiz dışına çıkmamamız önemli bir ricamızdır. Gündemle ilgili de bize söylemek istediğiniz hususları da başta şahsım olmak üzere bizimle özelden paylaşmanızı rica ederiz. Zira yukarıda ifade ettiğim üzere grup yazışmalarının gideceği noktayı kestirmek çok mümkün olmuyor.

6-)Teklif, öneri ve eleştirileriniz UDEF’in yetkili kurulu olan yönetim kurulunca dikkate alınacaktır. Bu anlamda bizler de geri bildirimde bulunacağız inşallah. Tek isteğimiz bu meclisin bir aile olarak görülüp buraya dair meselelerin buranın şu anki emanetçileri ile paylaşılması; zan ve duyulan ile amel edilmemesidir.

“Zandan sakınınız. Çünkü zan (yersiz itham), sözlerin en yalan olanıdır. Başkalarının konuştuklarını dinlemeyin, ayıplarını araştırmayın, birbirinize karşı öğünüp böbürlenmeyin, birbirinizi kıskanmayın, kin tutmayın, yüz çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları! Allah’ın size emrettiği gibi kardeş olun.
Müslüman Müslümanın kardeşidir: Ona haksızlık etmez, onu yardımsız bırakmaz, küçük görmez. (Göğsüne işâret ederek) Takvâ buradadır, takvâ buradadır!”
(Riyazü’s-Salihin, 1574 nolu hadis)

Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının; çünkü bazı zanlar günahtır. Gizlilikleri araştırmayın, birbirinizin gıybetini yapmayın; herhangi biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Tabii ki bundan tiksinir! Allah’a itaatsizlikten de sakının. Allah tövbeleri çokça kabul etmektedir, rahmeti sonsuzdur.
(Hucurat/12)

7-)Gruba katılım anlamında eksik bıraktığımız veya unuttuğumuz isimler olabilir. Bu anlamda gruba eklemek istediğiniz ismi, önceki görevi ve görev yaptığı yıl/dönem ile birlikte @⁨Baris Osman⁩ kardeşimize iletmenizi rica ederiz.

Rabbim hayırlı işlerimizi daim eylesin. Vazifeyi emanet bilinci ile yüklenip en güzel şekilde teslim etmeyi nasip etsin.
(Metinde sürçülisan ettiysek affola.)