Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu - UDEF

UDEF
Hakkımızda

Doğudan Batıya, Adil Bir Dünyaya


UDEF 18 Yıllık
Bir Yolculuktan Geliyor

Türkiye’de bundan tam 18 yıl önce başlayan misafir öğrenci çalışmamız bu zaman zarfında UDEF çatı kuruluşu olarak kendisine bağlı 63 uluslararası öğrenci derneği ve temsilcilikleri ile ülkemizin 76 şehrinde 75 bin misafir öğrenciye, yurtdışında da onlarca partner kuruluşla binlerce insana temas eden büyük bir organizasyon haline gelmiştir.

Misyonumuz; Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan, eğitim için Türkiye'ye gelmek isteyen öğrencilere rehberlik yapan, Türkiye mezunları ile irtibatını devam ettiren ve ortak çalışmalar yürüten, uluslararası öğrenci dernekleri kurulmasını teşvik eden ve var olan uluslararası öğrenci derneklerinin koordinasyonunu sağlayan bir kurum olmaktır.

Vizyonumuz; Mensuplarının, insanlığın geleceğine yön verdiği, bir kurum olmaktır.
UDEF 16 yıllık uzun bir yolculuktan geliyor. Türkiye’de bundan tam 16 yıl önce başlayan misafir öğrenci çalışmamız bu zaman zarfında UDEF çatı kuruluşu olarak kendisine bağlı 63 uluslararası öğrenci derneği ve 22 ilde bulunan işbirliği çalışmaları ile ülkemizin 76 şehrinde 75 bin misafir öğrenciye, yurtdışında da onlarca partner kuruluşla binlerce insana temas eden büyük bir organizasyon haline gelmiştir.

Türkiye’nin 76 şehrinde 63 dernek ve UDEF gönüllülerinin katılımı ile büyük bir sivil toplum hareketi olan UDEF, ülkemizin öğrenci çalışmaları alanında ki en büyük uluslararası öğrenci dernekleri federasyonu kimliğine sahip bulunuyor. UDEF şemsiyesi altında ki dernek faaliyetleri; öğrenci, eğitim ve sosyal çalışmalar başlıkları altında onlarca etkinliği kapsamaktadır. Dernekler arası istişarelerle bu faaliyetlerin içerikleri, periyotları, sorumluluk paylaşımları belirlenmekte ve sahada en üst düzey fayda odaklı planlamalar yapılmaktadır. Sosyal çalışmalar kapsamında; ülke tanıtım ve yemek günleri düzenlenirken, sosyal ve sportif faaliyetler, tarih ve kültür gezileri yapılmaktadır. Misafir öğrencilerimizin ülkemizin sosyal, kültürel ve toplumsal yapısını öğrenmesi ve kendilerini cennet vatanımızda yalnız hissetmemeleri için de; Uluslararası öğrenci buluşmaları, uluslararası öğrenci pikniği, yaz ve kış kampları ve bayramlaşma programları gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

UDEF üyesi derneklerimizin ulaştığı öğrencilerin sayısı 75 bini geçiyor. UDEF ülkemizde ki misafir öğrencilere kendi vatanlarındaymış duygusunu verebilmek için; Rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, tanışma toplantıları, ülke buluşmaları, bölüm ve alan buluşmaları, gönüllü ülke temsilcileri toplantıları, öğrenci evi ve yurt ziyaretleri ve ensar aile ziyaretleri gibi faaliyetlerle sıcak ve büyük bir aile hissiyatını geliştirmektedir. UDEF bünyesinde ki dernekler; sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra misafir öğrencilerimizin ikamet izinleri, burs, konaklama ihtiyaçları, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri ile birlikte bürokratik sorunlarında öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. UDEF bağlı dernekler üzerinde ki koordinasyon ve desteğinin yanı sıra komuoyuna yönelik; Uluslararası Öğrenci Buluşması Etkinlikleri, Uluslararası Öğrencilik Sempozyumları, Eğitim ve Kardeşlik Kampları, Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışmaları gibi organizasyonlara da imza atarak sivil toplum kuruluşu imajını da güçlendirmektedir.

UDEF olarak çok iyi biliyoruz ki birbirimizi tanıdıkça seveceğiz ve anlayacağız. Bu bağlamda misafir öğrencilerimizin halkla buluşmasını ve kültür alışverişi çerçevesinde birbirini tanımalarını ve anlamalarını sağlıyoruz. Misafir öğrencilerimizin manevi dünyamızın zenginliklerini daha iyi anlayabilmeleri ve bu sonsuz maneviyattan faydalanabilmeleri için temel dini bilgiler çerçevesinde kardeşlik kavramını ön plana çıkararak, uluslararası öğrenci akademisi çalışmaları, İslam dünyası konuşmaları, aylık seminerler, tez sunumları, düşünce ve analiz meclisleri, kitap tahlilleri, Türkçe dersleri, eğitim kampları ve teknik geziler gibi bir çok etkinlik ile UDEF olarak durmadan ve yorulmadan çalışma şiarı ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Ve idealimiz insanlığa her geçen yıl büyüyerek aynı çağrıyı yapıyor. Farklılığımız, çeşitliliğimiz, zenginliğimizdir. Biz barışın, dostluğun ve hoşgörünün hakim olduğu ortak bir coğrafyanın çocuklarıyız. Biz bir milletiz.
75B

Ulaşılan Uluslararası Öğrenci

63

Uluslararası Öğrenci Derneği

125

İşbirliği Yapılan Kurum

20

Yıllık Uluslararası Tecrübe

UDEF

Kurumsal Kimlik

UDEF logosunu istediğiniz formatı seçerek indirebilirsiniz

Faklı seslerle aynı şeyi söylüyoruz;
biz BİR milletiz

75B

Uluslararası Öğrenci İle İletişim