BİZİ SOSYAL MEDYADAN

TAKİP EDİN

article/4904a78e75f040d3b9a6e60a16e897c5.JPG

Senegal’den Yükselen Ses:  “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya”

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (UDEF) bu yıl 51 ülke 91 şehirde gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Senegal etabı gerçekleştirildi.

 


Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya sloganı ile Türkiye'de ve Dünyanın farklı ülkelerinde 12. Uluslararası öğrenci buluşması etkinliklerini gerçekleştiren Uluslararası Öğrenci Dernekler Federasyonu (UDEF) Senegal'e çıkarma yaptı.

 


Dakar'daki Maarif Okulu'nda gerçekleştirilen programa Senegal Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Yetkilileri Dursun Sarı ve İsmaila Sy, Dakar Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Erdal Bolatkale, Senegal Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Momar Diouf, Türkiye'de eğitim almış Senegalliler ve çok sayıda misafir öğrenci katılım gösterdi.

 


Kur’an-ı Kerim tilaveti ile birlikte başlayan programın açılış konuşmasını UDEF Başkan Yardımcısı Yunus Yıldız gerçekleştirdi. Yıldız konuşmasında Türkiye'de şu anda 203 ülkeden 150 bin uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü ve 1983'ten bu yana eğitimini Türkiye'de tamamlayan 150 bin kişi olduğunu kaydederek, UDEF'in öğrenci ve mezunlara yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Senegal Türkiye Maarif Eğitim Direktörü İsmaila Sy da Türkiye'de eğitim alan Senegallilerin döndükten sonra Türkiye'nin kültürünü yansıtmaya devam ettiğini dile getirdi. Lisede okuyan öğrencilerin üniversiteyi Türkiye'de okumasını temenni ettiklerini söyleyen Sy, bu sayede ikili ilişkilerin de güçleneceğine işaret etti.

 

"Türkiye'deki değişimi Senegal'de de gerçekleştirmek istiyorum"

 

Senegal Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Momar Diop da, Türkiye'ye 2002'de gittiği zaman ile mezun olduğu zaman arasında büyük değişime ve teknolojik gelişime şahit olduğunu belirtti. Diop, "Kampüse giden otobüsler, bu süre içerisinde tamamen klimalı hale geldi. Hatta üniversitenin içine metro hattı girdi. Bu büyük değişimi görünce, "ben de bunu kendi ülkemde yapabilirim" diye düşünmeye başladım. Ülkeme döndüm kendi şirketimi kurdum, şu anda Türkiye'deki değişimin benzerini burada kendimiz katkı sağlayarak yapmak istiyoruz." diye konuştu.

 

UDEF ve uluslararası öğrenci çalışmaları hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı programda Türkiye mezunu Senegalliler katılımcılara yöresel yemek ikramlarında bulundu.

event-news-white

Diğer Haberler