BİZİ SOSYAL MEDYADAN

TAKİP EDİN

article/0206ac45ce9c4afcbed7e45a523171f6.jpg

Kocaeli de “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” Dedi

UDEF’in organizasyonu ile bu yıl 51 ülke 91 şehirde düzenlenecek olan 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Kocaeli etabı, UDEF’e bağlı Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organizasyonu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirildi.


Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya sloganı ile bu yıl 51 ülke ve 91 şehirde gerçekleştirilecek olan 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Kocaeli etabı nihayete erdi. Kocaeli Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen ve yaklaşık 60 farklı ülkeden misafir öğrencinin ülke standı açtığı etkinliğe etkinliğe; Doç. Dr. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Valisi Yardımcısı Dursun Balaban, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yrd. Dr. Ali Yeşildal, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Ali Bilgi, KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Arif Çağdaş Aydınoğlu, Kocaeli İHH İnsani Yardım Derneği İsmail Yeşildal, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, çok sayıda misafir öğrenci ve vatandaş katıldı.


Halk Dansları Gösterileri


İki gün boyunca süren programda İnegöl Ahıskalılar Folklor Ekibi tarafından Kafkas Lezginka, Açaruli ve Ahıska sahne gösterilerinin yanısıra, Yemenli, Afganistanlı ve Moğolistanlı öğrencilerden de halk dansları gösterisi yapıldı. Bu yıl ilk defa alanın ortasına kurulan çadırla ilk gün misafirlerine açılışa özel Özbek Pilavı, ikinci gün yemek, çay ve kahve ikramı yapıldı. Ayrıca öğrenciler tarafından ülkelerine ait yöresel yemekler de katılımcılara ikram edildi.


Gönüllü Medeniyet Elçilerimiz


Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban, “12’nci programımızda bir araya geldik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Öğrenci kardeşlerimiz büyük bir fedakarlık göstererek bu programa hazırlandı.  Biz uluslararası öğrencilere insanımızı, ülkemize tanıtacağız. Onlarda ülkemizin gönüllü medeniyet elçileri olarak ülkelerine dönecekler. Bizim tek düşüncemiz budur” dedi.


160 Ülkede 150 Bin Mezun


Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, “Bu program 51 ülkede gerçekleştirilecek. 12 yıldır bu görüntüyü bir araya getirmek için bu programı yapıyoruz. Biz kardeşiz. 160 ülkede 150 bin Türkiye’de mezun olmuş uluslararası öğrenci var. Dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim almaya gelen kardeşlerimiz bir değerdir. Mezunlarımızı da unutmuyoruz. Programımıza destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


 5 Bine Çıkarmak İstiyoruz


Bolat’ın ardından kürsüye gelen Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü konuşmasında, “Uluslararası öğrenciler bizler için bir kültür elçileri olacaklar.  Sizleri burada ağırlamaktan gururluyuz ve mutluyuz. Üniversitemizde giderek uluslararası öğrenci kontenjanı arttırıyor. Bu sayıyı 5 bin civarına arttırmak istiyoruz. Etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Adil Bir Dünya Mümkün


Hülagü’nün ardından söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu program belediye başkanı olarak katıldığım ve konuşma yaptığım ilk program. Adil bir dünya mümkün. Geleceğin dünyasının daha adil olması için bugünden adım atılması gerekiyor.  Önce hayal edelim. Her renkten kardeşimiz burada. Bizim uluslararası ilişkiler boyutunda yapacağımız çok şey var. Bu öğrencilerimizin her biri kültür elçisi. Bu programları daha da zenginleştirelim” dedi. Protokol konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri kurdele kesimi sonrasında stantları gezerek öğrencilerle sohbet ettiler.

event-news-white

Diğer Haberler