BİZİ SOSYAL MEDYADAN

TAKİP EDİN

article/35f2c37c681b4aa7a58e967dc926af6a.jpg

12.Uluslararası Öğrenci Buluşması Makedonya Etabı İlgi ile Karşılandı

“Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile bu yıl 51 ülke ve 91 şehirde medeniyetleri buluşturan 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması programının Makedonya etabı başkent Üsküp’te gerçekleştirildi.

 

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF)’in öncülüğünde Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği ve Vizion-M Derneği ortaklığında Makedonya’da eğitim gören uluslararası öğrencilerin katkılarıyla düzenlenen etkinlik; dans gösterileri, yöresel şarkılar, şiir dinletileri, yemek tanıtımları ile program kültürel bir şölene dönüştü.

 

Programda UDEF’i temsilen programa katılan Özcan Kırmaz konuşmasında “Gençler milletlerin geleceği, gençler geleceği inşa edecekler. Bu iyilik hareketinin temsilcileri olarak hepimizin el ele ve kol kola vererek bu gençlik çalışmalarına destek vermesi gerekiyor” dedi.

 

“Ensar Olmaya Çalışıyoruz”

 


Özcan Kırmaz’ın ardından açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye çıkan UDEF’i temsilen programa katılan Rize Uluslararası Öğrenci Derneği Genel Sekreteri Yunus Emre Arslan ise Türkiye’deki gittikçe çıtasını yükselten eğitim imkânları ile alakalı da bilgilendirmelerde bulunarak “Türkiye üniversite eğitimi için oldukça uygun şartlara sahip. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz Türkiye’de 64 derneğimiz ile birlikte uluslararası öğrenci kardeşlerimizin her zaman yanındayız” mesajını verdi.

 

Programda konuşan Uluslararası Balkan Üniversitesi (ÎBU) Rektörü; Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem “Bu etkinlikleri düzenlerken amacımız uluslararası öğrencilerin tanışıp kaynaşması. Biz Yunus Emre’nin şu dizeleriyle hareket ediyoruz, ‘Gelin tanış olalım işi kolay kılalım, sevelim sevilelim dünya kimse kalmaz.’ Yani bütün iyiliklerin başı tanışmaktan geçiyor. Bugün farklı etnik grupların kültürlerini, yemek alışkanlıklarını ve halk oyunlarını tanıma fırsatı bulduk. Bu farklılıklar aslında bizim ayrışma aracımız olmamalı, birleşme, bütünleşme, tanışma ve kaynaşma aracımız olmalı.” dedi.

 


Programa; Rize Uluslararası Öğrenci Derneği Genel Sekreteri Yunus Emre Arslan, Uluslararası Balkan Üniversitesi (ÎBU) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Sırbistan Proşovali Öğrenciler Başkanı Şuayip Ruşhidi, Bosna Hersek Bosnalı Öğrenciler Başkanı Aysela Demiç çok sayıda misafir öğrenci ve davetli katıldı.

event-news-white

Diğer Haberler