BİZİ SOSYAL MEDYADAN

TAKİP EDİN

article/a0ddf3e4ec024406a4b977d57622120b.jpg

12.Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Gaziantep Etabı Gerçekleşti

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Gaziantep etabı, UDEF’e bağlı Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından gerçekleştirildi.

 

Uluslararası Öğrenci Buluşması kapsamında GAÜN’de öğrenim gören 107 ülkeden misafir öğrenciler, ülkelerine özgü çeşitli kültürel aktiviteler düzenleyerek etnik ve yöresel ürünlerini sergilediler.

 

“Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye öğrenim görmek için gelen uluslararası öğrenciler, hem kendi kültürlerini tanıtma hem de başka kültürleri tanıma fırsatı elde ettiler.

 

Gaziantep’te, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’ programına; GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Hollanda Büyük Elçiliği Özel Elçi Yardımcısı Paula Sastrowijoto, UDEF(Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) Evler Yurtlar Koordinatörü Ahmet Yasir Temelli, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Vali Yardımcısı Şenol Kaya, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Metin Bedir ve Prof. Dr. Şehmus Demir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Yılmaz, RTÜK Temsilcisi Doç. Dr. Hamit Ersoy, Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, GAÜN Genel Sekreter Yardımcısı Nuh Okumuş çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katıldı.

 

UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) Evler Yurtlar Koordinatörü Ahmet Yasir Temelli, “2004 yılından bu yana Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Bizlerde kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor, yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Gaziantep Üniversitesi’nden çok etkilendiğini özelikle dile getiren Hollanda Büyük Elçiliği Özel Elçi Yardımcısı Paula Sastrowijoto ise konuşmasında “ Burada sağladığınız entegrasyonu, Türkçe öğrenmenizi ve Türk yaşam şeklini öğrenmenizi alkışlıyorum. Ayrıca gece gündüz durmadan çalışan UDEF ekibine teşekkür ediyorum.”

 

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi konuşmasında öğrencilere seslenerek şunları söyledi: “Ülkemize ve şehrimize geldiğiniz için teşekkür ederim. Öğrenim gördüğünüz bu şehirde, burada kaldığınız sürece Sanayi Odası olarak elimizden geleni yapacağız. Çünkü Gaziantep bir üretim şehri ve 180 ülkeye ihracat yapıyor, bundan dolayı sizlerle ticaret yapar hale gelebiliriz.”

 

GAÜN Mimarlık Bölümü öğrencisi Jameel Ahmed Sufyan ise, ”Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade etiği gibi bizler her birimiz birer kültür elçisiyiz ve mezun olup dünyanın farklı coğrafyalara gittiğimizde Türkiye’nin gönüllü elçileri olacağız ve Türkiye her zaman bizim ikinci vatanımız olarak devam edecektir. Bu sebepten dünyanın dört bir tarafından Gaziantep Üniversitesine gelen Suriye’nin, Somali’nin, Fas’ın, Filistin’inin, Doğu Türkistan’ın, Arnavutluk’un, Azerbaycan’ın, Bangladeş, Endonezya’nın ve diğer ülkelerin kardeşlerimizle bu kutlu yolda aynı inançla aynı azimle yürüyor ve yürümeye devam edeceğiz” dedi.

event-news-white

Diğer Haberler