OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/be1e5e364a0e46abb99aa5e8f6a629e2.png

"Zulmün Çemberinde Bir Kardeş Vatan; Doğu Türkistan" Semineri

Turkuaz Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından hazırlanan ve Dernekler Dairesi Başkanlığınca desteklenen "Uluslararası Öğrenciler Geleceklerini Türkiye'de İnşa Ediyorlar" projesi kapsamında, uluslararası öğrenciler için seminer düzenlendi.

 

İstanbul Avrupa yakasında uluslararası öğrencilerin buluşma adresi olan Turkuaz Uluslararası Öğrenci Derneği, "Uluslararası Öğrenciler Geleceklerini Türkiye'de İnşa Ediyorlar" projesi kapsamında "Zulmün Çemberinde Bir Kardeş Vatan; Doğu Türkistan" seminerini gerçekleştirdi. Uluslararası Öğrencilerin yoğun katılımı ile gerçekleşen seminere, Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi'nin Başkanı Abdusselam Teklimakan konuk oldu.

 

Teklimakan, Doğu Türkistan'ın tarihi süreci, coğrafik ve demografik yapısı, kültürel ve sosyolojik tahliline kısaca değindikten sonra, asıl önemli konu olan Doğu Türkistan'daki zulüm ve soykırımın nedenleri ve sonuçlarını anlattı. Bu zulmün bir insanlık meselesi haline geldiğini anlatan Abdusselam Teklimakan, “Türkiye'nin ayağa kalkmasıyla birlikte bütün İslâm aleminin ve Dünya'nın ayağa kalkacağına ve bu hareketlenmenin zulüm altında olan kardeşlerimize umut olacağını” söyledi. Turkuaz icra Kurulu üyeleri ise ''Doğu Türkistan ve tüm mazlum coğrafyalar için azim ve heyecanla çalışmalarını devam ediyoruz'' şekilde vurgu yaptı.

event-news-white

News from our associations