OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bd3d80c23664b45fb8d0b4fce5d041b02.jpg

‘Zor Günlerde İyi Dost’

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, Pandemi süreci ve Ramazan’da Konya'da okuyan uluslararası öğrencileri yalnız bırakmadı. Derneği, ‘Zor günlerin iyi dostu’ olarak tanımlayan Kosovalı öğrenci Driton Kelmendi, yazdığı mektupta minnettarlığını dile getirdi.


Pandemi sürecinde hiçbir şekilde mağdur edilmediklerini dile getiren Selçuk Üniversitesi Doktora Öğrencisi Kosovalı Driton Kelmendi, “2020 baharı sadece diğer yıllardan farklı değildi, aynı zamanda panik ve korku doluydu. Mart ayında birçok ülkede korkutucu salgın COVİD-19 yayılmaya başladı. Bu görülmemiş hadise dünyadaki birçok ülkeyi karıştırdı. Aslında hiç kimse tam olarak neyin nasıl olacağını kestiremiyordu. Okulların, üniversitelerin, devlet sınırlarının hemen kapatılması, neredeyse tüm normal yaşam alanlarının sona ermesi, benzeri görülmemiş bir şeydi. Türkiye'de de görülen bu olağanüstülüğe Konya'daki uluslararası öğrenciler de katıldı. Bize ne oldu ve kendimizi nasıl bir durumun içinde bulduk bunu kim biliyor? Kimden destek aldık, kendimizi yalnız hissettik mi, kim yardımımıza geldi. Mart'tan Haziran'a kadar neler yaşadık ve hissettik bunu bizden başka kimse bilmiyor” dedi.


“Konya'da Okuyan Binlerce Öğrencinin Evi Ve Güvenli Bir Adresi”


Pandemi sırasında ise İkidoğu İkibatı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin Konya'daki uluslararası öğrenciler için her zamankinden daha fazla dost olduğunu söyleyen Kelmendi, “Konya'daki Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF)'e bağlı İkidoğu İkibatı Uluslararası Öğrenci Derneği önceki yıllarda olduğu gibi normal çalışma temposunda devam ediyordu. Pandemi sırasında ise İkidoğu İkibatı Uluslararası Öğrenci Derneği Konya'daki uluslararası öğrenciler için her zamankinden daha fazla dosttu. Konya'da okuyan binlerce öğrencinin evi ve güvenli bir adresiydi. Eylem olanaklarıyla burada olduğumuz yerde ne olduğuna bir referanstı. Konya'da binlerce olan konuk öğrencilerin de çözülmesi gereken binlerce sorun ve endişesi vardı ve dernek bu öğrenciler için birçok sorunu çözme adresi oldu. Ortaya çıkan beklenmedik problemlerin ya çözüldüğü yer ya da dert ortağı idi. Mart ayından itibaren Ramazan ayı da dahil öğrencilere maddi destek, gıda desteği, iftar ve sahur desteği. Ramazan ayında gıda kolisi yardımı. Bayram için evli öğrenciler için çocuk kıyafetleri, devlet yurtlarında yaşayan tüm öğrenciler için mütevazı ziyaretler ve hediyeler, pandemi sürecinde ülkesine dönmek isteyenlere seyahat için kolaylaştırma, seyahatin yasak olduğu bir zamanda şehirden şehre seyahat için arabuluculuk. En çok takdir edilen şey, dünya çapında binlerce aile çocukları için endişelenirken onlara sakin olmalarını, evlatlarının yalnız olmadığını hissettirmeleri idi. Bizimle ilgilenen uluslararası öğrenci derneğimiz var, diyebildik. Bunu inanarak ve yürekten söyleyebilmek bizim için harikaydı ve dernek için de takdir edilmesi gereken bir şeydi.  Pandemi sürecinde gıda kolisi dağıtmak, hasta olan öğrencilerini hastaneye götürmek için koşturan insanlar COVID-19'a karşı bağışıklık sistemine sahip değildi ancak Konya'daki misafir öğrencilere yardım etmek için demir iradeleri vardı. Bunun için uluslararası bir öğrenci olarak Derneğe katkıda bulunan tüm gönüllülere ve destekçilere müteşekkiriz” diye konuştu.


“Bu Nezaketi Asla Unutmayacağız”


İkidoğu İkibatı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin, pandemi sürecinde öğrencilerin yüzlerindeki mutluluk, sevinç ve kalplerinde güven olmayı başardığını dile getiren Kelmedi, “Konya'da yalnız olmadıklarına inandırdı. Derneğe bize sunduğu katkılar için çok minnettarız. Hiçbir noktada kendimi yalnız ve çaresiz hissetmiyorum. Bu nezaketi asla unutmayacağız, herkesin korku ve panik içinde olduğu olağanüstü yaşam koşullarında bir dosta bir aileye sahip olmak insan için en değerli şeydir. Zor günlerde ona haklı olarak iyi bir dost ve aile diyoruz. Dostumuz ve ailemiz olan  İkidoğu İkibatı Uluslararası Öğrenci Derneği ve Konya'da misafir öğrencilere destek olan herkese ebedi müteşekkir olacağız” dedi.

event-news-white

News from our associations