OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/d55652a2ea.jpg

Bâb-ı Âlem UÖD ve Sultangazi Belediyesi’nin organize ettiği “Dünya Müslümanları Sultangazi’de” etkinliği başladı.

Yeryüzü Milleti Sultangazi'de Aynı Sofrada Buluştu

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ve Sultangazi Belediyesi’nin organize ettiği “Dünya Müslümanları Sultangazi’de” etkinliği başladı.

Belediye binası yanında kurulan Ramazan Etkinlik Alanı Sultangazi sakinlerinin yanı sıra Dünya Müslümanlarını, politika dünyasından birçok adı ve STK temsilcilerini aynı iftar sofrasında buluşturdu.

Ramazan’ın ilk iftarına 15 İslam ülkesinin temsilcilerinin yanı sıra; Bâb-ı Âlem Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arıkmert, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Anayasa Komisyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Burhan Kuzu, Ak Parti İstanbul Milletvekilleri, Fatma Benli, Ahmet Hamdi Çamlı ve Volkan Bozkır, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Ak Parti Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan ile STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

ARIKMERT “İLİM YOLUNDAKİ MUHACİRLERE ENSAR OLUYORUZ”

Bâb-ı Âlem Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arıkmert yaptığı selamlama konuşmasında eğitim için ülkemizde bulunan konuk öğrencileri ağırladıkları için Sultangazi Belediyesine teşekkürlerini dile getirdi. Dünyadaki ve ülkemizdeki uluslararası öğrenci hareketliliğindeki artışa dikkat çekerek gelecekte uluslararası öğrencilerin hane sahibi ülkeler açısından mühim bir misyonu yerine getireceğini ifade etti. İlim yolunda muhacir olarak ülkemizde bulunan öğrencilere ensar olarak hane sahipliğimizi tam manasıyla yerine getirmemiz gerektiğini, bu gençlerin eğitim hayatlarını başarıyla tamamlayıp ülkelerine döndüklerinde her birini Türkiye’nin birer gönüllü uygarlık elçisi olacağını bildirdi. Ülkemizin sahip olduğu tarihi misyonu ve gelecek ismine ortaya koyduğu vizyonu açısından uluslararası öğrenci hareketliği fırsatının kendi uygarlık değerlerimiz açısında iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“KARDEŞLİK KÖPRÜSÜNE BİR TUĞLADA BİZ KOYUYORUZ”

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay yaptığı konuşmada İslam ülkeleri arasında kardeşlik bağının güçlendirilmesi yönünde ağırbaşlı adımlar atıldığını ve kendilerinin de bu köprüye bir tuğla koymak ismine böyle bir organizasyon düzenlediklerini belirtti.

“BU SOFRADA MAKAM VE MEVKİ YOK, KARDEŞLİK VAR”

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ise yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verdi. Temurci, “hepimizin mevki ve makamları olabilir ancak bugün bu sofra kardeşlik sofrasıdır. Bugün burada makam ve mevkiler yok. Bugün burada kardeşlik mevcut, birlik mevcut, beraberlik mevcut, Ramazan’ı şerifin bereketi ve bolluğu mevcut, çünkü yaradan hepimizi kardeş kılmıştır ve hepimizin ümmet anlayışıyla birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız.”

Anayasa Komisyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Burhan Kuzu ise yaptığı konuşmada Ramazan ayının manevi ruhundan laf etti düzenlenen bu organizasyonun kardeşlik ve İslam birliğine mühim katkıları olacağını söyledi. Ak Parti İstanbul Milletvekilleri, Fatma Benli, Ahmet Hamdi Çamlı ve Volkan Bozkır’da yaptıkları konuşmalarda 15 İslam ülkesini bir sofra etrafında buluşturan Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ve Sultangazi Belediyesine teşekkür ettiler.

İftardan sonra, ülkemizde eğitim gören konuk öğrencilerin ülkelerini tanıttıkları faaliyet alanındaki stantlar ziyaret edildi. Bâb-ı Âlem öğrencilerinin kendi dillerinde seslendirdikleri naatlar ve ilahilerin yer aldığı sahne performansları büyük zevk aldı. Ramazan boyunca her akşam farklı bir ülkenin yemeği ikram edilecek, o ülkenin mahalli sanatçıları sahne alacak ve memleket stantları ziyarete aleni olacaktır. Bunların yanında bir takım güzel sürprizler misafirleri bekliyor.

Kaynak: haber7

 

event-news-white

News from our associations