OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/d073492f35.jpg

Uzak Yakın Programında Gana Konuşuldu.

Sakarya Üniversitesi Öğrencisi, Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneği Afrika Sorumlusu Mali vatandaşı Hamza Diakite’nin sunumu ile gerçekleşen Farklı ülkelerin kültürü, siyasi yapısı ve sosyolojisinin, Türkiye ye geliş süreçlerinin konuşulduğu Uzak Yakın Programı her Cumartesi 17.00’da MedyaRota izleyicilerinin karşısında olmaya devam ediyor.

Sakarya’da Öğrenim gören Uluslararası Öğrencileri Misafir edecek. İlk Program konuğu Batı Afrika bölgesinden Saü Öğrencileri Makine Mühendisliği ve İnsan Kaynakları Bölümünden Gana’lı Abass Dawud Tchatikpi ve Abdulai Mohammed oldu.

 Uzak Yakın programının konuğu olan Saü Öğrencileri Makine Mühendisliği ve İnsan Kaynakları Bölümünden Gana’lı Abass Dawud Tchatikpi ve Abdulai Mohammed, canlı yayında soruları yanıtladı.

Öncelikli olarak Sizleri Tanıyabilir Miyiz?

Ben Abbas Dwud Tchatikpi Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde , bende Abdullai Mohammed 2013 te Türkiye ye geldim. Sakarya Üniversitesi İnsan kaynakları bölümünde okuyorum. Bizler bu imkanı tanıyan Medyarota, nethabertv ailesine ve Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneğine teşekkürlerimizi sunarız.

 

Bize Gana’nın Genel bilgilerli Ve Tarihinden Bahseder Misin?

Gana ya da resmi adı ile Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) yer almaktadır. Ülke sınırları içerisinde yer alan zengin maden yataklarının en önemli parçasını oluşturan maden olan altın nedeniyle eski koloni sahibi Birleşik Krallık ülkeye koloni döneminde Altın Sahili ismini vermiştir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Accra'dır.

Gana Nüfusu 27 Milyondur. Okuma yazma oranı %80’lerdedir.

Ülkeye verilen Gana ismi ile Batı Afrika'da kanıtlanabilen ilk büyük imparatorluk olan Gana İmparatorluğu'na atıfta bulunulmuştur. İlk Arap tüccarların 9.yy'da ki yazışmalarında söz edilen ve o dönem sadece kuzey Afrikalı tüccarlardan tarafından bu ismi ile anılan imparatorluğa, kendi halkı Wagadu ya da Ta'rikh al-Sudan demekteydi.

Gana genel olarak alçak bir coğrafyaya sahip olmakta olup, sadece belli yerlerde 900 m çıkan yükseltiler görülebilmektedir. Ülke topraklarının neredeyse yarısı 150 m altında bir yükseltide yer almaktadır. Ülkenin toplamda var olan 2.094 km'lik sınırın 549 km'si Burkina Faso, 668 km'si Fildişi Sahili ve 877 km'si Togo ile oluşurken, ülkenin ayrıca 539 km sahil şeriti bulunmaktadır.

Gana tropikal iklime sahip bir ülke olup, mevsimsel geçişler yaşamamaktadır. Ülkede mevsimlerden ziyade yağışlı ve kurak günler görülmektedir. Gece ve gündüz sürelerinin neredeyse eşit olduğu Gana'da iklim güneyde daha nemli, yağışlı ve buna bağlı olarak yağmur ormanların sık görüldüğü, kuzeyde ise daha kurak ve yağışsız bölümlerde tropik yağmur ormanları ile kuru çöller arasındaki geçiş bölgesinde yer alan geniş çayırlar yer almaktadır.

Gana’nın Siyasi Ve İdari yapısı nasıl?

Hem parlamento hem de devlet başkanı halk tarafından dört yıllık bir süre için seçilmektedir. Devlet başkanı dört yıllık göreve ikinci defa seçilebilme hakkına sahip olup, günümüzde bu görevi 2012 yılında bu yana John Dramani Mahama yürütmektedir.

 

Gana bayrağının renkleri açıklar mısın bize? 

Kırmızı, Sarı, Yeşil ve ortasında Siyah renkte yıldız vardır. Kırmızı Bağımsızlık kanını ifade eder. Sarı doğal kaynakları, yeşim Gana’nın yeşilliği, ortadaki siyah ise rengimizi ifade etmektedir.

Peki Üniversite okumayı Neden Türkiye de Seçtin Yani Neden Gana Değil Burası? İlim Çin’de dahi olsa alın. Bu Hadisten  yola çıkara farklı bir ülkede eğitim almanın bize yol gösterdiğini için Türkiye’ye geldim. Ve Müslüman bir ülke olduğu için Eğitim seviyesi de gayet iyi.

 

Gana’da ki eğitim sistemi nasıl ?

 6 Yaşında ilkokul ,orta ve lise 9.sınıftan başlıyor.

 

Gana’da ki Ünlü Şahsiyetler yani dünyaca tanılan şahsiyetler kimlerdir?

Appiah, Kingsten gibi büyük futbolcular Türkiye’de ki önemli takımlar da top oynamışlardır bunun dışında Kofi Annan da Dünyaca ünlü olan Ganalı kişiler arasındadır.

 

Gana’nın ekonomi nasıl?  Türkiye ile aranızda ki ihracat ve ithalatınızdan azcık bahseder misin’?

 Batı Afrika’nın en büyük altın ürecisidir. Kakao ihracatında Dünyada  6.sırasındadır. %34 tarım, %24 sanayi %42 hizmet sektörü,  2010 dan sonra petrol üretmeye başladı. 1.8 milyar varil rezervlerine kadar petrol üretiyor. Günde 120 bin varil gibi. Gana da 2000 den fazla Türk yaşamakta ve çoğu ticaret yapmaktadır.  Türkiye ile Gana arasındaki  Ticaret rakamları 2015 yılı 400 ml.dolar dır. Gana'da ihracatın %32'sini altın madeni oluşturmaktadır. Altın haricinde petrol, elmas, kireç taşı, mangan ve boksit diğer önemli ve ihracatı yapılan madenleri ve yer altı zenginliklerini oluşturmaktadır. Tarım, turizm, tekstil ve sanayi alanında Türkleri beklemekteyiz .

 

Gana’da bayramları nasıl kutluyorsunuz? 

13-14 Saat oruçlu geçiriyoruz.  Renkli Güzel kıyafetlerimizi giyeriz ve büyük küçük herkesle bayramlaşırız. Aynı Türkiye’deki gibi . ayın ilk cuma günü işyerleri ve okullar dahil her yerde ulusal giysi Batakari giyilmesiyle Batakari Day kutlanır.

Gana’daki geleneksel faaliyetlerinizden bahseder misin ( kız istemesi, düğün vs)

Bir çok geleneksel çeşitlilik var farklı kabilelerin gelenek görenekleri çeşitlilik göstermektedir.  Davumba kabilesi benim kabilem kız erkek evlenmek için karar verisi ve ailelerine ifade ederler.  Kız evine giderek  iyi niyetlerini göstermek için ziyaret ederler. 2.kez gidince bu sefer istemek için giderler. Kız tarafı da erke tarafı araştırıyor. Ve kız tarafı erkek tarafını çağırıp kararını belirtiyorlar. Düğünler Cuma günü başlayıp pazara kadar devam eder. Pazar günü dini nikah yapılır. Pazar akşam damat gelini alıp evine götürür.

 

Dışarıda size en çok neyi soruyorlar veya sınıfta ki Türk arkadaşlar en çok neyi soruyorlar sana?

 Sizde normal saç var mı diye sordu sınıf arkadaşım. Bunu duyduğumda çok güldüm. Normal derken  nasıl yani dedim.  Tabi Afrika bölgesindeki insanların saçları böyle .

 

Komik veya enteresan bir anın var mı?

Bir gün çark caddesindeydik. Bir kadın bizi gördü çok şaşırdı.  Türk halkı bizleri çok seviyor. Ben Avrupa’yı da gördüm. Macaristan,Almanya,Slovenya,Polonya gittim oraları gördüm onun için bunu söylüyorum.Sakaryalılar bizi gördüklerinde bizimle fotoğraf çekilmek istiyorlar bizi tanımak istiyorlar. Bu bizim hoşumuza gidiyor.

 

Türkiye deki insanların size yaklaşımı nasıl ?

Çok iyi. Misafir perverler, tanımadıkları halde yardımcı olmak istiyorlar. Allah onlarda razı olsun, eksik olmasınlar.

Yerel mutfağınızdan bir tane bahseder misin (tatlı, yemek, sanat, oyun)

Balıklı yemeklerimiz çok güzeldir. Temutu yu Mutlaka yemelisiniz.

 

Gana da böyle meşhur veya turistlik yerleriniz var mı?

 Güzel Kadum Milli Parkı Gana ve Kwame Nkrumah Müzesi, Elmina kalesi  gibi yerler özelilikle ziyarete gidilir.

 

Buraya gelmeden önce bildiğin Türkiye ve buraya geldikten sonra ki Türkiye aralarında fark var mı?

Evet ben Türkiye yi arap ülkesi olarak biliyordum, Arapça konuşuluyor sanıyordum. 

Türkiye Müslüman bir ülke olması itibariyle özellikle Camii lerin fazla dolu olmadığını görmek beni üzdü. Çünkü %99 Müslüman olan bir yerde camiiler dopdolu olmalı bizim oralarda camiiler hep doludur. Bende burada öyle zannediyordum.

Uluslararası Öğrenci olarak Yaşadığınız sorunlar var mı Okulda özellikle çalışmamız lazım bunun için part time çalışma konusu bizim sorunumuzdur.

Son olarak Sakarya Halkına mesajınız nedir ? Neler söylemek istersiniz ?

Sakarya’yı çok sevdik, Sakarya halkı samimidir. Hatta Sakarya da benim Türk ailem bile var. Biz başka şehre gittiğimizde Adapazarlıyız diyoruz.  Tüm Sakarya Halkına teşekkür ediyoruz.

Kaynak: MEDYAROTA

event-news-white

News from our associations