OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/ba889392c7ca04bddb441348b2e8660be.jpeg

Uluslararası Öğrenciler Mülteci Çocukları Sevindirdi

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği’nden Mülteci Çocuklara Karne Hediyesi


İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Hanımlar Komisyonu yetim mülteci çocukları unutmadı. Komisyon tarafından düzenlenen “Ördüğümü Bağışlıyorum” projesi kapsamında toplanan amigurumi oyuncaklar yetim mülteci çocuklara karne hediyesi oldu.


 İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Hanımlar Komisyonunca sosyal medya aracılığıyla “Ördüğümü Bağışlıyorum” sloganıyla bir kampanya düzenlendi. İki ay içinde yurt içi ve yurt dışından onlarca gönüllünün destek verdiği proje kapsamında amigurumi sanatı kullanılarak yapılan oyuncaklar dernek bünyesinde toplandı. Hanımlar Komisyonu üyeleri toplanan oyuncakları Mihri Şefkat (Şefkat Verme) etkinliği kapsamında EL-BİR Derneği bünyesinde faaliyet gösteren kreşteki mülteci çocuklara hediye etti. Ziyarette ayrıca uluslararası öğrenciler tarafından hazırlanan yemekler de mülteci çocuklara ikram edildi. 


Çocuklar, gönüllüler tarafından hazırlanan oyuncaklara çok sevinirken, dünyanın dört bir tarafından üniversite eğitimi için Konya’da bulunan ablaları ile palyaço eşliğinde, birbirinden eğlenceli oyunlarla keyifli ve güzel bir gün geçirdi.


Programa katılan uluslararası öğrenciler böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden dolayı memnun olduklarını ifade etti.


Bazı öğrencilerin ziyaret ile ilgili duyguları şu şekilde;

 

Ouiam Farazdag / Fas:  “Bugünü anlatmak istesem aklıma gelen ilk şey "ÖZEL".  Evet bugün gerçekten de özeldi benim için. Normalde çocuklarla aram çok iyi değil, ama bugün benim görüşüm değişti. Bu masum küçük çocukların bir gülüşü ile bu dünya pembeleşiyor ve daha güzel bir yer oluyor. Bu çocuklar hayata mana katıyor. Keşke her gün yanlarına gidebilsek. Onlarla oyun oynadık, konuştuk. Orada geçirdiğimiz her an ve her dakika çok değerliydi. İnşallah büyüyünce iyi insan olacaklarına eminim.

     
Sumeye Vrbani/Kosova: Bu ziyaretin haberini aldığımdan beri, bir heyecan kaplamıştı içimi. Çocuk sevmeyi o kadar özlemiştim ki... Hazırlıkları yaparken içim kıpır kıpırdı. Ne sınavların stresi ne de işlerin yoğunluğu yormamıştı beni. Bu dünyanın en masum kişileriyle tanışacaktım ya, aklımda dolaşan başka bir şey yoktu. Biliyor musunuz, dünyadaki son olaylardan sonra insan olduğumdan utanmaya başladım. Her yerde savaş, nefret, ırkçılık… Sanki dünya siyah-beyaz olmuştu gözlerimde. Ama bugün kreşe gittiğimizde hala iyi niyetli insanların var olduğuna şükrettim. Bir gün de olsa insanlığa karşı kaybettiğim o saygı duygusu geri döndü.
Çocukların gözlerine baktıkça buz gibi kalbim güneşlenmeye başladı. İçimdeki kış yerini ilkbahara bıraktı, kalbim çiçeklendi. Onlar hediyelerine sımsıkı sarılırken gülümsedim farkında olmadan, küçücük bir şey ne kadar da mutlu etmişti onları. Ve o an kendime sormaya başladım; Bir çocuğa bir hediye verildiğinde bu kadar mutlu oluyorsa, bir yetişkine dünyaları önüne serince neden tatmin olamıyor? Günün sonunda, bu satırları yazarken büyüdüğümü fark ettim ve tanıdığım çocukların 5 saatin içeresinde bana ne kadar şey öğrettiklerini saymaya başladım;
Küçük şeylerle mutlu olmayı 
O son şekeri bir arkadaşla paylaşmayı
Her şeye rağmen hayata gülmeyi 
Pes etmemeyi...
Gün bitti, ama ben hala etkisinde kaldım.
Çıkmak da istemiyorum. Geçirdiğimiz bütün o güzel anıları dikiyorum içimde, yeşersin, çiçeklensin ümidiyle ...
İyi insanlar iyi ki var.”

 

Safia Abdirahman Mohamed: “Bu gün benim için sürprizdi o kadar güzel olacağını düşünmüyordum. Gerçekten çok güzeldi. Çocuklarla çok mutlu oldum. Çok masum görünüyorlardı. Çocuklara sarıldığım an farklı bir duyguyu hissettim. İnsanları mutlu etmenin ne kadar güzel olduğunu anladım.”

event-news-white

News from our associations