OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/8eb81956de.png

Dünyanın birçok yerinden farklı kültürdeki insanların buluşma noktası haline gelen Hamamönü, misafir öğrencileri bir araya

Dünyanın birçok yerinden farklı kültürdeki insanların buluşma noktası haline gelen Hamamönü, misafir öğrencileri bir araya getirdi. 45 ülkeden gelen öğrenciler, ‘Öğrenci Buluşması‘ etkinliğinde hem Hamamönü’nü gezdi hem de açtıkları stantlarla Ankaralılara kendi kültürlerini tanıttı. Yıl boyunca birçok yabancı misafiri ağırlayan Hamamönü, bu sefer de misafir öğrencilere ev sahipliği yaptı. Uluslararası öğrenci buluşması kapsamında misafir öğrenciler, açtıkları stantlarla kendi kültürlerini tanıttı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği buluşmada stant önlerinde renkli görüntüler ortaya çıktı.Farklı kültürlerin yiyeceklerini de tatma imkanı bulan Ankaralılar, aileleriyle güzel bir hafta sonu geçirdi. 

Açılış konuşmasında konuşan Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hanefi Sinan Türkiye'de öğrenim gören misafir öğrencilerle yıl içerisinde farklı etkinliklerde bir araya geldiklerini ifade etti. Ülkemizde 203 farklı ülkeden 114 bin Misafir Öğrenci eğitim almak için bulunduğunu ifade eden Sinan, "Nihai final programımız 13 Mayıs'ta İstanbul'da olacak. Bu programın temel amacı ülkemizde okuyan, 'misafir öğrenci' diye tanımladığımız uluslararası öğrencilerimizin bir araya gelmesi, tanışması ve birbirlerine kendi kültürlerini, yaşam biçimlerini aktarması. Bu süreçte de halkımızla aralarında daha sıcak bir diyalog kurulmasını hedefledik." diye konuştu.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu UDEF adına açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Şefik ise temelleri SADER ile başlayan ve 2004 yılında ayrı bir alanı olarak çalışma başlattıkları Misafir Öğrenci çalışmasının şu an 71 farklı ilde 56 dernek ve temsilcilikler ile temel gayesi misafir öğrenciler olan ve mezun öğrenciler, uluslararası öğrenci çalışması yapan farklı ülke kuruluşları ile yapılan organizasyonlar ile bu alanda faaliyet yürüten güçlü bir sivil yapıya dönüştüğünü ifade etti. 

Programa Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı ve ESAM (Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) Genel Başkanı Mehmet Recai Kutan, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Gençlik Spor Bakanlığı Daire Başkanı Ahmet Ermiş, TİKA Daire Başkanı Enver Arpa, Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yahya Irmak, UDEF Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Şefik, Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hanefi Sinan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İHH Ankara Başkanı Mustafa Sinan, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bayraktutar, Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcıları Latif Selvi ve Ramazan Çakırcı, Anadolu Engelliler Birliği Genel Başkanı Burhan Gümrükçü, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, büyükelçilik misyon temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

event-news-white

News from our associations