OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/aec9159c76.png

20 ülkede 55 şehirde gerçekleştirilen 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın İstanbul etabı Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenc

20 ülkede 55 şehirde gerçekleştirilen 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın İstanbul etabı Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ve Esenler Belediyesinin organizasyonu ile Esenler Dörtyol Meydanında gerçekleşti.

Esenler Dörtyol Meydanında kurulan çadırlarda uluslararası öğrenciler ülkelerini ve kültürlerini tanıttı. Ayrıca etkinlik alanına gelen misafirlere uluslararası öğrenciler Yemen kahvesi, Kırgız Pilavı, Suriye döneri ve hurması, Batı Trakya kahvesi gibi yöresel ikramlarda bulunuldu. Çeşitli sahne performanslarının sergilendiği, folklorik gösterilerin yapıldığı etkinlik İstanbul halkı yoğun ilgi gösterdi.

 Açılışta konuşan Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kara “13 yıldır yaptığımız faaliyetlerde uluslararası öğrencileri hep ön plana çıkarmaya, onların misafirlerimiz olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bugün burada yaptığımız bu etkinliği de bu minvalde düzenliyoruz. Ayrıca program vesilesi ile 59 ülkeden yüzlerce uluslararası öğrenciyi İstanbullularla buluşturuyoruz.” dedi.

 Yine açılışta selamlama konuşması yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da Bâb-ı Âlem’e uluslararası öğrenciler yararına yaptığı faaliyetlerden ve bu buluşmayı düzenlediklerinden dolayı teşekkür etti. Programa katılarak bir konuşma yapan İstanbul Milletvekili Serap Yaşar de stantları tek tek ziyaret ederek uluslararası öğrencilerle tanıştı ve öğrencilerin ikram ettiği yöresel lezzetlerin tadına baktı. Kendisinin de bir dönem uluslararası öğrenci olarak eğitimini yurtdışında aldığını belirten Yaşar, uluslararası öğrenciler için yapılan bu ve bunun gibi faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Alanda ülkelerini tanıtan uluslararası öğrenciler de İstanbul halkı ile buluşmaktan, kültürlerini anlatma fırsatı bulduklarından dolayı mutlu olduklarını ifade ettiler.

event-news-white

News from our associations