OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/7bedaaec838c48e6902da88840706ce6.jpeg

Uluslararası Öğrenciler Çanakkale’yi Keşfetti

Tekirdağ Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından yürütülen “Yeni Ülkem Türkiyem” Projesi kapsamında misafir öğrenciler Çanakkale’yi keşfetti.

 

Tekirdağ’da misafir öğrencilere yönelik faaliyetleri ile bilinen Tekirdağ Uluslararası Öğrenci Derneği, “Yeni Ülkem Türkiyem” Projesi kapsamında misafir öğrencilere Çanakkale gezisi düzenledi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Tekirdağ Uluslararası Şehit Münür Alkan Anadolu İmam Hatip Lisesinden; Irak, Suriye, Yemen, Somali, Burkina Faso, Yunanistan, Afganistan, Türkmenistan, Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve diğer balkan ülkelerinden 90 uluslararası öğrencinin katıldığı geziye TUDER Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Sümbül ve Nebi Ugay ile İHL Müdürü Rıdvan Dinç ve okul öğretmenleri katıldı. Çanakkale’de Kilitbahir, Soğanlıdere, Şahidere Şehitlikleri, Şehitler Abidesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi (Simülasyon Merkezi), 57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı rehberler eşliğinde gezildi. 

 

Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş kahramanlık hikâyelerinin yaşandığı Çanakkale Savaşları’nın sonsuza kadar hatırlanması ve yeni yetişen nesillere Çanakkale ruhunu aktarmak ve bu ruhun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla projelendirilmiş Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, seanslar halinde 50 kişilik 2 grup halinde gezildi. Uluslararası öğrencilerin teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde o anı yaşarcasına tarihe tanıklık ettiler. Çanakkale Savaşı sahnelerinin 3 boyutlu olarak anlatıldığı 11 tane canlandırma odası sırayla gezen öğrenciler, Simülasyon Merkezinden sonra Savaş Müzesi’nin eserlerinin sergilendiği müzeyi de gezme fırsatı buldu.

event-news-white

News from our associations