OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/41255e2457.jpg

Sakarya Üniversitesi’nde “Uluslararası Öğrenci Tanışma Toplantısı” düzenlendi.

 Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği, Sakarya Üniversitesi ve Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) İl Müdürlüğü ile birlikte Sakarya Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilere yönelik “Uluslararası Öğrenci Tanışma Programı” gerçekleştirdi. Sakarya’ya ve Sakarya Üniversitesini yeni kazanan ve halen okumakta olan misafir öğrencilerin tanışıp kaynaşması için tertip edilen program SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinliğe Sakarya’da öğrenim gören misafir öğrencilerin yanı sıra Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat, UDEF İcra Kurulu Üyesi Aslan Shavadze, Sakarya Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) İl Müdürü Arif Özsoy, Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Akpınar, Yedirenk Dünya Öğrenci Topluluğu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Kahraman, Huma Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı SAÜ Öğr. Görevlisi Özlem Aslan Bağcı, Sakarya TÖMER Müdürü  Doç. Dr. Alpaslan Okur, SAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Ekonomik ve Soysal  Araştırmalar Merkezi(ESAM) Başkanı Harun Kılıçaslan ve diğer değerli konuklar katıldı.

 Program Yemenli yüksek lisans öğrencisi Abdullah’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, “İnsanlığın varoluşundan beri hak ile batılın mücadelesini veriyoruz. Bizlerin hapsolduğu siyasi sınırlar, gönül coğrafyamıza çok dar geliyor. Sizlerin burada var olmanız bizler için bu anlamda çok önemli” ifadelerini kullandı. Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Rektör olarak görev yaptığı sürede en iyi yaptığı şeylerin başında uluslararası öğrencilerin sayısını artırmak olduğunu dile getirerek, “Üniversitemizin 95 bin öğrencisi var. Uluslararası öğrencilerin sayısı da bu dönemde 137’den 4 binlere yükseldi. Türkiye dünyaya açılacaksa, oralarda bizi tanıyan, bilen kişiler olmalı.” diye konuştu.

 Ardından Yedirenk Dünya Öğrenci Topluluğu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Kahraman açılış ve selamlama konuşması yaptı. Üniversitede eğitim alan uluslararası öğrencilere yönelik yapılan çalışmaları ve kurumların ortak olarak yaptığı çalışmaların verimlerini anlatarak konuşmalarını tamamladı. Yedirenk ve Huma Uluslararası Öğrenci Derneklerinin faaliyetlerini anlatan tanıtım videosunun ardından SAÜ’de okuyan uluslararası  öğrenciler adına Malili Hamza teşekkür konuşmalarını yaptı. Devamında UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat söz aldı. Türkiye’de yapılan uluslararası öğrenci çalışmalarından bahsetti. Öğrencilere Türkiye olarak ev sahipliği konusunda ve mezun olan öğrencilerin Türkiye ile bağlarının kuvvetle geliştirilmesi, iş birliklerinin arttırmaları gerektiğini vurguladı.

 Daha sonra Sakarya Üniversitesi TÖMER’in hazırladığı, öğrencilerin kendi dillerinde ve Türkçe olarak “Senin Ülkende Darbe Olsaydı Ne Yapardın” başlıklı video gösterimlerinin de yer aldığı etkinlik, misafir öğrencilere yönelik ikram, tanışma ve kaynaşma organizasyonu ile sona erdi.

event-news-white

News from our associations