OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/d17d926007.jpg

Bayan uluslararası öğrencilere yönelik faaliyetler yapacak olan Hûma Uluslararası Öğrenci Derneği kuruldu.

Dünyanın dört bir yanından gelip Sakarya'da eğitim alan bayan uluslararası öğrencilere yönelik faaliyetler yapacak olan Hûma Uluslarararı Öğrenci Derneği'nin resmi açılış ve başkanlık devir teslim töreni düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen açılışa Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Sakarya İl Müftü Yardımcısı Sair Erman Ayvas, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat, UDEF Hanımlar Komisyonu Başkanı Şeyma Üstün, Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Akpınar, YEDİRENK Dünya Öğrenci Toplulğu Başkanı Yaşar Kahraman ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile uluslararası öğrenciler katıldı. 

Bir Aile Bir Millet

Uluslararası öğrencilerin sunumunda gerçekleşen etkinliğe Kur'an-i Kerim tilaveti ile başladı. Devamında derneğin kurucu başkanı Özlem Aslan Bağcı açılış ve selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında; "Bu çalışmanın hanım ve erkek olarak ayrı yapılmasının önemini gördük. Hûma kurulan 3. bayan uluslararası öğrenci derneğidir. Bir aile bir millet olduğumuzu görerek çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz. Misafir bayan öğrenci kardeşlerimize ülkelerine dönünceye kadar yardımcı olmak bizim calışma üslubumuzdur. Bu hanım öğrencilerin ülkelerine yön verecek güçte olduğunu müşahade etmekteyiz." diye vurguladı.

 Ardından derneğin yeni başkanı Zehra Nur Bülbül söz aldı ve devraldığı bu çalışmanın önemli olduğunu anlattı. Daha sonra Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Bolat bir konuşma gerçekleştirdi. 12 senedir yürütülen misafir öğrenci çalışmasında gelinen noktaları ve bu çalışmanın bayan uluslararası öğrencilere yönelik yapılmasının ehemmiyetini vurguladı. Konuşmasının sonunda Bolat, yeni Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Nur Bülbül'e başarılar diledi ve hediye takdimi yaptı.

Fahri Vatandaşımızsınız 

Sonrasında söz alan Sakarya İl Müftü Yardımcısı Sair Erman Ayvas, “Şu an çok mutluyum. İslam’ın emrettiği bir tablo var karşımda. Sayıca az olmamıza karşın nitelik olarak çok güçlüyüz. ‘Ümmetin evlatları’ ne güzel bir tabirdir. Evet; ‘ümmetin evlatları’, sizi bağrımızda besliyoruz. Sizleri çok seviyoruz. Bilmenizi isterim ki ümmetin evlatlarının en şerefli hamisi Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün fertleri, ümmetin hamiliğini birer şeref olarak addediyorlar. Biz böylesine bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz, sizleri de fahri vatandaş olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmaların ardından UDEF Hanımlar Komisyonu Başkanı Şeyma Üstün derneğin Kurucu Başkanı Özlem Aslan Bağcı'ya hediye takdim etti ve etkinlik Hûma Uluslararası Öğrenci Derneği’nin tanıtım video gösterimi ile devam etti.

Alıntı: www.bizimsakarya.com.tr

event-news-white

News from our associations