OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b02a8d2d958842a0ab5c6b5eee167fc1.jpg

Trabzon’un Misafirleri Açılış Programında Buluştu

Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği (KULDER) tarafından organize edilen 2018-2019 Eğitim-öğretim yılı açılış programı yaklaşık 300 Misafir öğrencinin katılımıyla Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Programın açılışına Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, KULDER Başkanı Ömer Salimoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekter Yardımcısı Mustafa Akkaya, daire amirleri ve Türkiye’ye okumak için gelen 300 misafir öğrenci katıldı. 


Azerbaycanlı misafir Öğrenci Yusuf Familli’nin Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program açılış ve selamlama konuşmaları ile devam etti. 


Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Salimoğlu gerçekleştirdiği selamlama konuşmasında, başta Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu olmak üzere bütün protokol üyelerine teşekkür ederek, KULDER faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Derneğin kuruluş amacı ile alakalı da açıklamalarda bulunan Salimoğlu “Amacımız Misafir öğrencilerin arasında iletişim sağlamak, rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermek, siz öğrencilerin organizasyon kabiliyetini artırmak, kendi kültürlerinizi tanıtma fırsatı ve olanak sağlamak maddi ve manevi yönden elimizden geldiği kadar sizlere yardım etmek, eğitimlerinizi en üst seviyeye çıkartmak ve ülkemizdeki misafir öğrenci algısını geliştirerek sizlere hizmet etmektir’’  dedi.


Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’a eğitim ve öğretim için gelen tüm öğrencilerin şehrin yabancısı değil misafiri olduklarını dile getirerek, “Bu ülke her zaman size kucak açmıştır. Bunu her zaman bu şekilde bilmenizi arzu ediyoruz. Bu şehirde sizin şehrinizdir. Bu şehirde sizlerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu şehir yabancı olduğunuz şehir değildir. Misafir olduğunuz şehirdir. Hatta sizler varlığınızla beraber bu şehrin hem sakini hem de sahibi olan diğer bütün hemşehrilerimizle aynı haklara sahipsiniz. Birlikte yapacağımız sosyal kültürel ve bilimsel tüm çalışmalarınızda elimizden gelen desteği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Bu konuda Genel Sekreter Yardımcımız Mustafa Akkaya görevlidir. Cumhurbaşkanımız, Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi “Dünya 5 ten büyüktür”  diyoruz. Bütün milletlerin diğer milletler kadar hakkı vardır. Bizim ülkemizin ve sizin ülkelerinizin mensupları daima zulmün karşısında adaletin yanında olmayı sürdüreceğiz. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet (SAV) bunu emretmiştir. KULDER’in bu zamana kadar yaptığı çalışmaları tebrik ediyoruz. Sizlerin de aldığınız eğitimle birlikte alanlarınızda başarılı olmanızı cani yürekten diliyorum. Sizlere bir kez daha Trabzon’a hoş geldiniz diyorum” dedi.


Akabinde derneğin faaliyet ve proje bültenini içeren tanıtım videosu izlendi.


Misafir Öğrencilerin Performansları Dikkat Çekti


Katılanların huzurunda sahneye çıkan ve çiftetelli sazı ile ‘’Al Yazmalım’’ parçasını çalan Kosovalı misafir öğrenci Shqipron MORİNA büyük ilgi ve beğeni topladı.


Ardından ‘’ Hayat Bayram Olsa’’ şarkısını söyleyerek adeta öğrencileri ayağa kaldıran Güney Sudanlı misafir öğrenci programa hareketli anlar yaşattı.


Son olarak Türkiye’de yaşadığı komik anlarını mizahi diliyle anlatan ve öğrencileri adeta kahkahaya boğan Kenyalı Misafir öğrenci Bakkari katılımcıların şiddetli alkışlarıyla program sona erdi.   


Programın sonunda misafir öğrenciler ile katılımcılar hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
 

event-news-white

News from our associations