OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/ca41ce72e3.jpg

Tekirdağ Uluslararası Öğrenci Derneği (TUDER)’de “Ensar Bilincinde Evrensel Umut Köprüleri Projesi” kapsamında 17 Mart Cuma

Tekirdağ Uluslararası Öğrenci Derneği (TUDER)’de “Ensar Bilincinde Evrensel Umut Köprüleri Projesi” kapsamında 17 Mart  Cumartesi gerçekleşen “Balkan Ülkeleri Tanıtım ve Yemek Günü” etkinliğinde; Balkan Ülkelerinden Kosova, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Yunanistan (Batı Trakya) ve Makedonya tanıtıldı. 
 
Yunanistanlı (Batı Trakya) misafir öğrenci Hüseyin Dangala’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış ve selamlama konuşmasını TUDER Başkanı Rahim Celep gerçekleştirdi. Açılış ve selamlama konuşmasının hemen ardından Namık Kemal Üniversitesinde öğrenim gören misafir öğrenciler tarafından hazırlanan sunumlarla Kosova (Diona ÇEJKU), Bosna-Hersek (Armin BJELAK), Arnavutluk (Mendi ARAPİ), Yunanistan (Batı Trakya-Hamza TSAKIR), Makedonya (Hayredin Bislimi KAİLİ) ülkeleri tanıtıldı.
 
Misafir öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programa; Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Uluslararası Şehit Münür Alkan Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Rıdvan Dinç ile çok sayıda, öğretmen, akademisyen, esnaf, STK yetkilisi ve işadamı katıldı.
 
Program’da İstiklal Marşı'nın kabulü ile Mehmet Akif Ersoy'u anma ve 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümü münasebetiyle Uluslararası Şehit Münür Alkan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hayredin Bislimi Kaili (Makedonya) tarafından İstiklal Marşı’nın tamamını şiir olarak okudu. Ardından İstiklal Marşı'nı yazan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerimiz için yazdığı “Çanakkale Şehitleri” isimli şiiri yine Balkanlardan gelen misafir öğrencilerin eğitim gördüğü Uluslararası Şehit Münür Alkan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Yunanistan (Batı Trakya)’lı Hüseyin Dangala-Mert Banca-Salih Abdullahoğlu tarafından büyük bir coşku içinde okundu. Ardından Dernek TUDER Yönetim Kurulu üyesi Nebi Ugay’ın yönetiminde TUDER Müzik Grubu tarafından programa katılan misafir öğrenciler hep birlikte Çanakkale Türküsünü seslendirdi. 
 
Programın sonunda konuşma yapan Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt “Şehrimizde öğrenim gören Uluslararası öğrencilerimizin çok başarılı bir şekilde Türkçe öğrenerek kendi ülkelerini en güzel bir şeklide tanıttılar” dedi ve TUDER’ e düzenledikleri bu tür etkinlikler için teşekkür etti.

event-news-white

News from our associations