OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b7a74a38d21994dc9957284a8c9ae2aea.jpeg

Tekirdağ Derneğimiz Somalili Yüksek Lisans Öğrencilerine Mezuniyet Töreni Düzenledi

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonumuza (UDEF) bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Tekirdağ Uluslararası Öğrenci Derneğimiz (TUDER) kentte okuyan ve mezun olan Somalili yüksek lisans öğrencileri için mezuniyet töreni düzenledi.

 

Namık Kemal Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi alan ve bu sene mezun olan Somalili öğrenciler için Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü KYK Yurdu Salonu’nda TUDER tarafından “Kuşlar Sılaya Dönüyor” temasıyla mezuniyet töreni düzenlendi. Programa, mezun olan öğrenciler ve Covid19 Pandemisi dolayısıyla sınırlı sayıda davet edilen aralarında Tekirdağ İş-Kur İl Müdürü Yaşar Esen, Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Harun Göçerler, Tekirdağ İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Ömer Ayhan, Mahmut Oğuz başkanlığındaki UDEF temsilcilerimiz ve çeşitli kamu ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılım gösterdi.

 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış ve selamlama konuşmalarının ardından misafir öğrenciler adına Abdirizak Ali Abdullahi duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaşmak üzere konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında mezun olmanın sevincini, ikinci vatanları gibi hissettikleri Türkiye'den ayrılacak olmanın hüznünü yaşadıklarını ifade eden Abdullahi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler Türkiye’nin sağladığı imkanlar sayesinde eğitim için Afrika’dan bu yola çıktık ve Türkiye’nin misafirleri olduk. Hedefimiz yeryüzünün bereketlenmesine vesile olmak, bu dünyaya bir zeytin ağacı dikmek, bir umut bir tebessüm bırakmaktır. Amaçlara ulaşabilmemizi, güçlü temeller atabilmemizi sağlayan, bizi kucaklayan, geleceğin öğrencilerine de rehber olmamızı sağlayan UDEF ve TUDER ailesine teşekkürü bir borç biliriz. Bilimde, sanatta zirve yapmış, tüm insanlığa medeniyet sunmuş olan kadim bir geçmişin birikimini kuşanarak, geleceğe doğru sağlam adımlar atmak azmindeyiz. Hem ülkemiz adına, hem de tüm dünya için. Ve elbette ülkemizle Türkiye arasında bir köprü olmak istiyoruz; bilimin, sanatın, dostluğun köprüsü. Hepimiz kendi memleketimizden daha iyi eğitim fırsatı için hüzün ve hasretimizi de yanımıza alarak Türkiye’ye, Tekirdağ’a geldik. Birbirimizi destekledik. Kültürümüzü, ülkemizi ve projelerimizi başka ülkelerden gelen kardeşlerimizle paylaştık. Birbirimizle derin gönül bağları kurduk. Ve burada misafirperver bir toplumla karşılaştık. Biz Rabbimizin huzurunda bunun şahitleriyiz. Biz büyük bir aileyiz. Biz mutlu bir aileyiz. Çünkü BİZ BİR MİLLETİZ.”

 

Konuşmaların ardından hediyelerin takdimine geçildi ve geniş katılımlı hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından program nihayete erdi.

event-news-white

News from our associations