OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/8f93a6b4a9.png

Sefire-i Alem Uluslararası Öğrenci Derneği misafir öğrencilere yönelik Aliya İzzetbegoviç' semineri gerçekleştirdi.

Sefire-i Alem Uluslararası Öğrenci Derneği Aliya İzzetbegoviç' semineri gerçekleştirdi.

Sefire-i Âlem’de seminer günlerininin sonuncusu.Balkanların Bilge Kral’ı olarak bilinen Aliya İzzetbegoviç’in İslam Deklarasyonu adlı kitabı Müzeyyen Taşçı tarafından değerlendirildi. Bosna’da 90’lı yıllarda yaşanan kanlı savaşın içinde bir lider olarak kendini gösteren  ilk kez 1969 yılında kaleme alındı ve 1970 yılında yayınlandı. Kitap İslami radikalizm bahanesiyle ikinci defa mahkûm edildiği “Saraybosna Davasına”ndan sonra büyük bir ilgi topladı.

İslam Deklarasyonu ile birlikte Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in hayatından ve mücadelesinden de bahseden Müzeyyen Taşçı, Sırpların Birleşmiş Milletler eli ile işlediği katliamlarda Aliya ve arkadaşlarının açtığı tünellerden, kadınlara ve çocuklara karşı işlenen tecavüzlerden de bahsetti. Taşçı, Bosna ile ilgili yazdığı kitabı için araştırma yaparken, savaşı bizzat yaşamış şahitlerin anılarını da aktardı.

Aliya’nın İslam Deklarasyonu adlı kitabından “Müslümanların İslamlaşması” ve “hedefimiz inanmak ve mücadele etmektir” sözlerine atıfta bulunan Müzeyyen Taşçı, Bosna savaşının ilk şehidi olan Suada Dilberoviç ve arkadaşlarının ilk mücadelesinden bahsetti. Söz konusu mücadele yıllarında Avrupa’nın orta yerinde 5 yıl boyunca süren kuşatma sonucu, Sırp askerlerinin silah cephaneliğinin azalması ile birlikte savaşa müdahale etmeyi aklına getiren Batı, 200 bin Müslüman Boşnak’ın katledilmesinden sonra Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmişti.

Taşçı savaş sırasında Türkiyeli Müslümanların da Bosna için yaptığı yardımlardan bahsetti. Kendisinin ve Boşnak bir arkadaşının Kırklareli’de Bosnalı Müslümanlar için yaptıkları rehabilitasyon merkezlerini ve o yıllarda kurulan İHH’nın Bosna’da savaş mağdurlarına verdiği insani yardım desteğini anlattı.

Sözlerini Aliya’nın liderliğinden ve Bosna Savaşında yapılan toplu katliamların bulunuşundan bahsederek bitiren Müzeyyen Taşçı, özellikle Balkanlı öğrencilere Aliya İzzetbegoviç’in hayatını örnek almaları gerektiğini belirterek sonlandırdı.

 


event-news-white

News from our associations