OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/77bd41f4d5.jpg

Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği’nin düzenlediği Savaşın 3. yılında Suriye Direnişi konferansı gerçekleştirildi.

Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği’nin düzenlediği  Savaşın 3. yılında Suriye Direnişi konferansı gerçekleştirildi.

Düzenlenen Suriye Direnişi başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılan bölgeye yüzlerce tırlık İnsani Yardım götüren ve İnsani Diplomasi yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Osman Atalay Uluslararası öğrencilere bölgede yaşanan olayları anlattı.

Konuşmasında önemli noktalara değinen Atalay, ‘Arap Baharı olarak bilinen, Orta Doğu'daki geniş bir protesto hareketin parçası olan Suriyeli sivil insanların başlattığı sokak gösterilerinde insanlar, ailesi 1971 yılından beri iktidarı elinde tutan Beşar Esad'ın istifasını ve 1963 yılından beri ülkeyi idare eden Baas Partisi'nin iktidarı bırakmasını talep etmekteydi.  Fakat Nisan 2011 tarihinde Suriye Ordusu başkaldırıyı bastırmak için görevlendirilmiş askerler ülke genelinde göstericiler üzerine ateş açtı. Aylarca süren askeri kuşatmaların ve baskının ardından gösteriler silahlı direnişe dönüştü. Çoğunlukla sivil gönüllülerden oluşan muhalif güçler, merkezi bir liderlik olmaksızın direnişe geçtiler. 3 yıldır kimyasal silahlar ve bombalarla sivil halkın katledildiği bölgede ölen insanların sayısı yüz yirmi binden fazla olmuştur. Yüzbinlerce sakat ve kayıp insan vardır. Ölen çocuk sayısı on bin civarındadır. Ülkemizde şuanda 22 mülteci kampı ve bir milyondan fazla Suriyeli mülteci bulunmaktadır.’ 

Suriye hakkında gerekli bilgileri ve yaşanan dramı öğrencilerle paylaşan Atalay, program sonunda öğrencilerin sorularına cevaplar vererek Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği’ne bu güzel konferansı tertipledikleri ve Suriye’yi gündemlerinden düşürmedikleri için teşekkür etti.


event-news-white

News from our associations