OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/16b73e6ebf.jpg

UDEF ve Samsun UÖD tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanı 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması programı düzenlendi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanı 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması programı düzenlendi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanında düzenlenen 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması programının açılış konuşmasını yapan Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Menderes KABADAYI, ’’Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Samsun’u okumak için tercih eden öğrencilere ev sahipliği yapmak, onları tanımak, birbirleriyle kaynaştırmak, eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözümüne ortak olmak ve ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilecek vasıflı insanlar olabilmelerine katkı sağlayabilmek amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğimiz misafir öğrenciler için eğitim ve sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Bu sayede farklı coğrafyadan ilimize gelen öğrencilere aynı milletin fertleri olduğu şuuru verilmeye çalışılmaktadır.’’dedi. 

Samsun   Valisi İbrahim ŞAHİN ise ,’’Bu gün Samsun yine tarihi bir güne şahitlik etmektedir. Bu organizasyon çok kalabalık katılımlı bir organizasyon olmuştur. Bu çok ciddi bir çalışmanın ürünüdür. Hatırlayın şöyle bir 10-15 sene gerilere gidin, bu ülkeden diğer ülkelere öğrenci olarak gitmek adeta övünç vesilesiydi yahut da devlet büyüklerimiz dışarıya öğrenci gönderiyoruz diye övünüyorlardı. Bu gün tam tersine Türkiye’ye okumak için misafir öğrenci diye tabir ettiğimiz yabancı öğrenci geliyor. 2002 yılında yurt dışından ülkemize gelen öğrenci sayısı 10 binlerdeydi bu gün bu sayı 110 bine çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde bu hedefi 250 bin olarak gösterdi.

İnşallah biz 250 bin hedefini tuttururuz. Belki bu hedefi aşarız ama diğer taraftan yurt dışından gelen uluslararası öğrenci diye tabir ettiğimiz misafir öğrencilerimiz bu ülkeyi seven, kucaklayan öğrenciler olurlar. UDEF çok önemli bir projeye imza atmaktadır. Gerçekten böyle bir çalışma aslında bir boşluk oluşturmuştu bu boşluğu da başkaları dolduruyordu. Onun için yapılan bu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu Samsunlular ve bizler, yöneticiler gerçekten yürekten kavradılar. Bu projenin ayağa kaldırılması gerçekten çok zordu, zahmetliydi ve maliyet gerektiriyordu. Sayın Bakanımızın sayesinde bu proje ayağa kalktı ve gerçekleştirildi. Ben kendisine sizlerin huzurunuzda çok teşekkür etmek istiyorum. Bu gün burada olduğu gibi her zaman yanımızda ve yanlarında oldular. Ben emeği geçen herkesi kutluyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.”diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ şunları söyledi: “Gerçekten bizler de gönül coğrafyamızın aslında bizim coğrafyamız olduğunu ortaya koyarak, bu anlamda dışa açılmış ve kendi kültür ve medeniyetini önemli ve değerli gören bir ülkenin evlatlarıyız. Türkiye'de çok farklı ülkelerden gelerek eğitim gören öğrenciler var. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu'nun (UDEF) 6 ülkede ve Türkiye'de 43 ilde eş zamanlı olarak yapılan söz konusu programların finali Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımıyla 15 Mayıs Pazar günü İstanbul'da gerçekleşecektir. Türkiye'de yükseköğrenimini tamamlamak için birçok farklı ülkeden öğrenci Türkiye'ye gelmektedir. Bundan dolayı biz mutluyuz ve gururluyuz. Şu an Kredi ve Yurtlar Kurumunda 9 bin civarında uluslararası öğrenci barınmakta. Farklı ülkelerden gelmiş ve üniversite öğrenimini lisan ve doktora eğitimini Türkiye'de alan öğrencilerden 9 bine yakını Kredi ve Yurtlar Kurumunda barınmakta. 

Gerçekten bizler de gönül coğrafyamızın aslında bizim coğrafyamız olduğunu ortaya koyarak bu anlamda dışa açılmış ve kendi kültür ve medeniyetini önemli ve değerli gören bir ülkenin evlatlarıyız. Bu ülke gönül coğrafyasındaki herkese gönlünü açmıştır. En önemli görevimiz ve ödevimiz gençlikle beraber geleceği hazırlamaktır. Ama bugünden itibaren hazırlamaktır. Dolayısıyla bu anlamdaki çalışmaları bu şekilde görüyoruz ve her zaman sizinle birlikte olmaktan, size destek olmaktan, üstümüze düşen her türlü görevi yerine getirmekten, hiçbir zaman geri durmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu hedef doğrultusunda 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize hızlı adamlarla ilerleyeceğiz. İnşallah cumhuriyetimizin 100. yılında çok daha farklı bir noktaya gelmiş olacağız."

9. Uluslararası Öğrenci Buluşması programına ayrıca, Samsun Milletvekili Fuat KÖKTAŞ, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan ÇAKIR, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ercan YAŞİN, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu üyesi Veysel BAŞAR ve çok sayıda davetli katıldı.

event-news-white

News from our associations