OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b9e7c052bd6f64cf68c2e45fe4c1446a9.jpeg

Ruandalı Uluslararası Öğrencinin Başkanlık Ettiği 1.Ulusal Nöroonkoloji Kongresi Trabzon’da Gerçekleşti

Ruandalı uluslararası öğrenci Olivier Uwishema’nın başkanlık ettiği ve Oli Health Magazine tarafından bu yıl 1.si düzenlenen Ulusal Nöroonkoloji Öğrenci Kongresi Trabzon’da gerçekleştirildi. “Nöroonkoljiye Multidisipliner yaklaşım, Nöroşirürji, Nöroonkolji ve Radyoloiji disiplineri bakış açıları” konularının  ele alındı program yoğun ilgi ile takip edildi.


Oli Health Magazine Tarafından, Ulusal Nöroonkoloji Öğrenci Kongresinin 1.si Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde20-21 Aralık 2019 tarihlerinde Trabzon’da gerçekleştirildi. Kongrede dünyanın 12  farklı ülkesinden 23 uluslararası öğrenci bilimsel çalışmalarını sunarken, Türkiye’nin 34 farklı şehirden yaklaşık 200’ü aşkın öğrenci katıldı.


Programın ilk günü açılış ve protokol konuşmaları ile başladı. Açılış ve selamlama konuşmasında Kongre Başkanı Ruandalı uluslararası öğrenci Olivier Uwishema, katkılarından dolayı Karadeniz Teknik üniversitesine, Akademik danışmanlarına, katılımcılara ve ekip arkadaşlarına teşekkür etti.


1.Ulusal Nöroonkoloji Öğrenci Kongresinin önemi ve amacından bahseden Olivier‘’ Nöroonkoloji alanındaki yenilikleri ve araştırmaları sağlık alanındaki öğrencilerle buluşturmayı, öğrencilerin bilgilenmesini ve araştırma yapma isteklerini artırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca değerli konuşmacılarımızın engin tecrübelerinden ve bilgilerinden geleceğimizin doktorlarının ve sağlık profesyonellerinin faydalanabilmesini sağlamayı hedeflemektedir’’ diye konuştu.


Açılışta konuşan KTÜ Tıp fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa İmamoğlu, Olivier’i azminden ötürü tebrik edip, Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak gençler için her zaman elinden geleni yapmaya gayret gösterdiklerini ifade etti. 


Bu yıl İlk defa düzenlenmiş olmasına rağmen Ulusal Nöroonkoloji Öğrenci Kongresi yoğun ilgi gördü. Farklı disiplinlerden 45 öğrenci kongrede hem sözlü hem de posterli bildiri sunmak için başvuru yaptı.


Alanında yetkin akademisyenler tarafından değerlendirilen sözlü ve posterli sunumlar sonrası sunulacak bildiriler belirlendi. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam eden 25 bildirici ve akademisyen sunumlarını gerçekleştirdi. 


Türkiye’nin farklı üniversitelerinden Kongreye ana konuşmacı olarak akademisyenler de katıldı.


Koç Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. İhsan Solaroğlu veProf. Dr. Selçuk Peker, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yusuf İzci ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinin öğretim üyeleri ve hocaları bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.


İki gün boyunca süren bilimsel programın ardından 3. günde katılımcılarla birlikte Trabzon şehri gezildi.


Gerçekleştirilen gezide dünyanın en uzun 2. Mağarası unvanıyla bilinen Çal Mağarası, Sera Gölü Tabiat Parkı, Atatürk Köşkü, Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi ve Trabzon Şehir Müzesi gezildi.

event-news-white

News from our associations