OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/94126a4d333f4a2eb0ac422ad6b985f0.jpeg

“Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Projesi” Açılışı Gerçekleştirildi

Yalova - İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğü ve Çınaraltı Uluslararası Öğrenci Derneğinin birlikte organize ettiği “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Projesi”nin açılışı gerçekleştirildi.

 

Yalova - İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğü ve Çınaraltı Uluslararası Öğrenci Derneğinin birlikte organize ettiği “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Projesi”, farklı ülkelerden okumak için gelen öğrencilerin kaynaşmasını ve Türkiye’nin tarihini tanımalarını sağlayacak.


Çınaraltı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Uçar, düzenlenen tanıtım programında, Türkiye’ye okumak için gelen öğrencilerle ensar-muhacir kardeşlik hukukunu göz önünde bulundurarak hareket ettiklerini söyledi. 


“Misafir öğrenciler, tarihimiz boyunca bu topraklarda olmuşlar ve bizim kültürümüzü dünyaya yayma ve tanıtmada gönüllü vazife üslenmişlerdir. Öğrencilerimiz ve hemşerilerimiz arasındaki samimi ilişkiler, nihai hedefimiz ve amacımızdır. Değişik coğrafyalardan ülkemize ve şehrimize okumaya gelen öğrencileri, millet olarak kabul etmemiz ev sahibi olarak destek çıkmamız her Müslüman’ın ve vicdan sahibi insanın aslı vazifesi olarak görmekteyiz. Çünkü ülkemizdeki 114 bin misafir öğrencinin büyük çoğunluğu Asya ve Afrika ülkelerinden gelmektedir. Bu ülkelerin çoğu maddi ve siyasi anlamda sıkıntı çekmektedir. Bu nedenle üstümüze çok büyük vazife düşmektedir” diye söyledi.  


İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğü ve Çınaraltı Uluslararası Öğrenci Derneğinin imzaladığı protokol kapsamında uygulamaya girecek “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Projesi”nin tanıtım programına, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katılım sağladı.


Programda, öğrenci ve katılımcılara proje hakkında bilgi verildi ve proje kapsamında, misafir öğrencilerin Türkiye’yi tanımaları için tarihi geziler, öğrencilerin kendi ülkelerini tanıtması amacıyla kaynaşmayı sağlayacak ülke sunumları ve yöresel yemeklerin ikram edileceği programlar organize edilecek. 


Bahar aylarında misafir öğrencilerin davetli olacağı piknik, öğrencilerin halkla kaynaşmasını sağlayacak doğa yürüyüşü etkinliği, futsal, masa tenisi ve satranç turnuvaları organize edilerek, öğrencilerin ders yoğunluğundan uzaklaşıp dinlenmeleri sağlanacak. 

event-news-white

News from our associations