OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b3583.jpg

Misafir Öğrencilere Yabancı Kalmayın

‘Biz Bir Milletiz’ sloganıyla yola çıkan İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, Konya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerine yönelik “misafir öğrencilere yabancı kalmayın” adlı burs kampanyası başlattı.


‘Biz Bir Milletiz’ sloganıyla yola çıkan UDEF’e bağlı İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, Konya’da üniversite eğitimi alan öğrencilere yönelik ‘Misafir öğrencilere yabancı kalmayın’ adlı burs çalışması başlattı. ‘Biz Bir Milletiz’ sloganıyla yola çıkan İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, misafir öğrenciler için eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenliyor. Dernek bu sayede farklı coğrafyalardan gelmiş binlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuurunu veriyor.


‘Öğrencilere En İyi Hizmeti Vermek İçin Uğraşıyoruz’


Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan, “İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, renk, dil, din, ırk, mezhep, bölge ayrımı yapmaksızın dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim için gelen misafir öğrencilere eğitim hayatları boyunca en iyi şekilde hizmet verebilmek için çalışan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Faaliyetlerimiz halkımızın aynî ve nakdî yardımlarıyla hayat bulmaktadır. Bazı faaliyetlerimiz ilgili resmi kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve belediyelerin desteğiyle yürütülmektedir. İki Doğu İki Batı UÖD, misafir öğrencilerin eğitimi için aşağıda özetlenen farklı alanlarda faaliyet göstermektedir. Medeniyet değerlerimizi önceleyerek, ilgilendiğimiz her bölgenin toplumsal, sosyal ve kültürel değerlerini göz önünde bulundurarak en iyi çalışmayı ortaya koymaya gayret ediyoruz. Öğrencilerimizin, farklılıkları bir zenginlik unsuru olarak gören, yeryüzünde attığı her adımda kardeşlik bilincini hatırlayan birer fert olarak yetişmeleri en önemli amacımız. Derneğimiz Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde misafir öğrenci çalışması yapan derneklerden oluşan UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu)’in üyesidir. Evrensel kardeşlik değerlerini referans alarak “Biz Bir Milletiz” sloganıyla yola çıkan İki Doğu İki Batı UÖD; farklı coğrafyalardan üniversite eğitimi almak için ülkemizi tercih eden misafir öğrencilere yönelik, gönüllü çalışmalar yapmak üzere kurulmuş uluslararası bir öğrenci derneğidir. Misafir öğrencilerimizin İki Doğu İki Batı UÖD çatısı altında evrensel kardeşlik bilincine sahip, temel dinî bilgiler açısından donanımlı, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunun ve ihtiyaçlarının farkında, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vâkıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer “gönüllü medeniyet elçisi” olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemizdir. İki Doğu İki Batı UÖD, bünyesindeki öğrencilere eğitim ve rehberlik hizmeti vermenin yanında, misafir öğrencilere maddi ve manevi destek sağlamayı, öğrencilerin karşılaştığı her türlü sıkıntıda onlarla beraber olmayı bir misyon edinmiştir. Derneğimiz aktif şekilde çalışmalarını yürütmektedir.” ifadelerini kulandı.


‘Misafir Öğrencilere Yabancı Kalmayın’ 


İki Doğu İki Batı Öğrenci Derneği olarak Konya’da eğitim alan uluslararası öğrencilere yönelik burs kampanyası başlattıklarına dikkat çeken Başkan Murat Arslan, “İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği olarak başlattığımız burs kampanyasıyla dünyanın 119 ülkesinden Konya’ya gelen öğrencilere destek oluyoruz. Yüksek öğrenimi için Konya’yı tercih eden 4 bin 500 civarında uluslararası öğrenci, eğitim hayatı boyunca birçok zorluklarla karşılaşmaktadır. Bunların başında da barınma ve maddi yetersizlik gelmektedir. Pandemi süreci ile birlikte öğrencilerimiz yaz tatili için ülkelerine gidemedi. Çalışan kardeşlerimiz işlerine devam edemedi. Bu süreçte de ihtiyaçları artarak devam etti. Biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Tamamen yabancısı olduğu bir ülkede okumaya çalışan misafirlerimize birlikte yardım eli uzatalım. Konyalı hayırseverlerimiz eğitim sezonu boyunca ayda 200 TL ödeyerek bir gencin bursunu üstlenebilir. Bir Öğrencinin 10 aylık bir burs bedeli 2 Bin TL’dir. Yine Konyalı hayırseverlerimizin bizlere ulaştıracakları zekat, fitre, sadaka, gıda yardımı, alışveriş kartı ve ev eşyalarını uluslar arası öğrencilere ulaştırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: http://www.konyayenigun.com/

event-news-white

News from our associations