OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/ac4c9a0555.jpg

Hûma Uluslararası Öğrenci Derneği ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği’nin ortak organizasyonunu ile düzenlenen ‘Kudüs B

Hûma Uluslararası Öğrenci Derneği ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği’nin ortak organizasyonunu ile düzenlenen ‘Kudüs Bilinci’ konferansı Sakarya üniversitesi Kültür ve Kongre merkezinde gerçekleştirildi.

29 Kasım’da düzenlenen programımız gençliğe bilinç katmak ve Filistin davasını gündeme taşımak adına önem arz etmektedir. 

Programa  Sebahattin Zaim Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Öğretim üyesi Abd Al-Fattah El-Awaisi ve araştırmacı yazar Ayşe Müzeyyen Taşçı hanımefendi katıldı.

Program Kur-an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Hûma Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Zehra Nur Bülbül açılış konuşmasında bir bayan derneği olarak Kudüs’ün Kadın murabıtlarına yer verdi.  Abd Al- Fattah “İlim ve bilinç elimizde olmazsa biz neyi özgürleştirmek için nereden başlamak durumundayız! Bir yerin bir mekanın işgal  altında olması aslında insanların Allahü Teâlâ’nın insana verdiği aklın işgal altında olmasından daha az bir olaydır. Eğer benim aklım işgali altındaysa nasıl düşünebilirim o halde ben benim aklımı işgal edenlerin metoduyla konuşmuş olurum şimdi size soruyorum hangisi daha tehlikeli bir mekanın işgali altında olması mı yoksa aklın işgali altında olması mı başlangıçta ilk önce Müslümanların akılları işgali altına alındı sonrasında onların kutsalları işgali altına alındı” diyerek ilim ve bilinç vurgusunda bulundu.

Ayşe Müzeyyen hanım “Kudüs’e gönül vermedikçe Kudüs’e omuz vermedikçe Kudüs’ün mübarek beldesini korumayı kendimize vazife edinmedikçe hiçbir yeri kendimiz de dahil kurtaramaz hiçbir yere huzur Saadet getiremez hiçbir yerde İslam medeniyetini inşa edemeyiz” dedi. Yakın zamanda Kudüs’te olan Müzeyyen hanın Kudüs’te olmak; Mekke kadar coşkulu , Medine kadar hüzünlü, Kudüs kadar öfkeliydi... sözleriyle konuşmasını gerçekleştirdi 

Program konuşmacılara plaket takdimi ve hediye kitap çekilişi ile sona erdi. Katılan misafirlerimize Mevlit kandili sebebiyle Hasan Aycın'nın 40 Hadis kitabı hediye edildi.

event-news-white

News from our associations