OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/5e81069a9b.png

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği’nde “Ülke Tanıtım Günleri programı çerçevesinde “Nijer Tanıtım Günü” gerçekleşti

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği’nde “Ülke Tanıtım Günleri programı çerçevesinde  “Nijer Tanıtım Günü” gerçekleştirildi.

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinin düzenlediği ülke tanıtım programlarının bu haftaki misafiri Nijerli öğrenciler oldu. Sunuculuğunu İzmir’de eğitim hayatlarını devam ettiren Nijerli öğrenciler Guissa Abdoulahi ile Omar Saley Harouna ‘nın yaptığı programın açılışı Nijer milli marşıyla başladı.  

16 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen programda ilk önce Guissa, Nijer’in kuruluşu, coğrafi konumu, nüfusu, dini, kullanılan diller ve etnik gruplar hakkında bilgiler verdi. Ayrıca, kabilelerin giyim tarzları ve adetleri, her yıl geleneksel olarak devam ettirilen yerel güreş müsabakaları, boğalar ve develer ile yapılan çeşitli yarışmalar, evlenmek isteyen gençlerin güç ve dayanıklılıklarını göstermek için yaptıkları gösterilerden bahsetti. Daha sonra söz alan Omar ise Nijer’in iklimi, yüzde 99’u Müslüman olan halkının dini yapısını, tarihi ve turistik yerlerini, meşhur Agadez Camii’ni, çöllerini ve çöllerdeki vahalarını, halkın geçim kaynaklarını, hayvanların doğal yaşamını anlattı. İzleyicilerden birinin sorusu üzerine, çölde seyahat etmek isteyen bir kişinin yanında mutlaka bir Tuareg’in bulunması gerektiğini aksi takdirde çölde kaybolmasının çok kolay olduğunu söyledi. 

Omar Saley Horouna, uzun yıllar Fransız sömürgesi olan ülkenin 1960 yılındaki kuruluşundan itibaren 4 darbe geçirdiğini, darbecilerin her zaman Fransa’nın desteği ile hareket ettiklerini, Nijer’de çıkarılmaya başlayan uranyum ve petrolün, yabancıların ülkeye olan ilgilerini arttırdığını belirtti. 

Daha sonra ülkesinin sömürge siyaseti ve köle ticareti neticesinde aldığı yaraları dile getiren Yusuf  “XVII. yüzyılda Batı Afrika’nın bu bölgesine, fildişi ve bronz işçiliği ile ünlenen Dahomey Krallığı hükmediyordu. “Dahomey Krallığının” toprakları bugünkü Benin Cumhuriyeti’nden daha geniş idi. Böylece buraya gelen başta Portekiz ve Hollandalılar olmak üzere Avrupalılar, yerel halkın misafirperverliğini kötü amaçlı kullanarak köle ticaretine yöneldiler. Batı Afrika’nın bu kıyı bölgesi “Köle Sahili” olarak anıldı. Ouidah Limanından 3 milyona yakın yerli, Avrupa ve Amerikalılar tarafından Amerika Kıtasına köle olarak pazarlandı” dedi

Sunumun sonunda Yusuf ve arkadaşlarının yaptığı danslar izleyicilerin büyük beğenisini topladı.

event-news-white

News from our associations