OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/67efc0062f.jpg

Mevlana ile İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Eğitim Öğretim Yılı Akademik Açılış Programı düzenledi.

Yurtdışından ülkemize gelen ve Konya’da öğrenim gören uluslararası misafir öğrencilere yönelik faaliyetler yürüten Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği (MISA) ile İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen “2014 – 2015 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Açılış Programı” etkinliği Mevlana Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Sultan Veled Salonunda yapılan açılış törenine Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Genel Sekreteri Doç. Dr. Zekeriya Mızırak, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şahin Uludağ, AK Parti Konya İl Kadın Kolları Başkanı Özgür Ergun, Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği İstişare Kurulu adına Salih Sedat Ersöz, Üniversitelerin Türkçe Öğretim Merkezi yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Biz "Bir" Milletiz

Dernekler adına konuşan Başkan Mücahit Şahin Uludağ; 3.000’e yakın uluslararası öğrenciye kucak açtıklarını, onların oryantasyonu ve toplumsal–ekonomik gereksinimlerinin karşılanması için çalıştıklarını vurguladı. Uludağ: “Biz bir millet sloganıyla yola çıkan, İki doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği olarak misafir öğrenciler için eğitim programları ve sosyal etkinlikler sayesinde farklı farklı coğrafyalardan gelen binlerce öğrencinin aynı milletin fertleri oldukları şuurunu vermeyi hedefliyoruz. Medeniyet değerlerimizi önceleyerek ilgilendiğimiz her bölgenin sosyal ve kültürel değerlerini göz önünde bulundurmak suretiyle en iyi çalışmayı ortaya koymaya gayret ediyoruz” dedi.

Konya’daki üniversitelerin Türkçe öğretim merkezleri adına konuşan Doç. Dr. Mustafa Toker, dil öğretimine devletin yaptığı katkının sevindirici olduğunu söyledi. Ülkemizde 80 binden fazla uluslararası öğrenci olduğunu ve bu öğrencilere özellikle Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukla Başkanlığı tarafından destek verildiğini söyledi.

Açılış töreninde konuşan rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker bu devletin yabancı uyruklu öğrencilere desteğinin sevindirici olduğunu, Mevlana ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Dernekleri gibi gönüllü organizasyonların da bu çalışmalara destek olmasının önemli olduğunu belirtti. Rektör Şeker konuşmasında kardeşlik olgusunun altını çizdi ve herkesin Hz. Âdem’den gelen tek millet gibi kabul edilmesinin ve eğitimde uluslararası paylaşmanın önemini vurguladı. 

Konuşmalardan sonra yabancı öğrencilerin okuduğu İstiklâl marşı ve Dombra dinletisi gibi etkinliklerle devam eden açılış programı, dernekler tarafından verilen kokteylle sona erdi.  

event-news-white

News from our associations