OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/795d46ce6e.jpg

İki Doğu İki Batı UÖD Başkanı M. Ş. Uludağ, “KONYA’DA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ”

Misafir Öğrenci Sayısı Artıyor

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şahin Uludağ, Yurtdışından ülkemize gelen ve Konya’da öğrenim gören uluslararası misafir öğrenci sayısının 3 bini geçtiğini belirtti.

Dünyanın uzak coğrafyasından Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilerin sayısında son yıllarda artış yaşanıyor. Yabancı öğrenci sayısının artmasıyla beraber Türkiye eğitim konusunda bir cazibe merkezi haine geldi. Aynı zamanda UNESCO’nun verilerine göre Türkiye’de son 10 yılda uluslararası öğrenci sayısı 17 kat arttı.

“BÜTÜN DÜNYA CİDDİ ORANDA RAĞBET GÖSTERİYOR”

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şahin Uludağ,“Küresel anlamda baktığımız zaman bütün dünya, uluslararası öğrencilere ciddi anlamda bir rağbet gösteriyor. Ülkemizde son yıllarda yaptığı ataklar ile bu alanda ciddi çalışmalara imza atıyor. Bizlerde İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği olarak, Konya’da ve farklı illerde İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Dernekleri çatısı altında bir araya geldik. Türkiye’ye gelen ve Konya’da öğrenim gören uluslararası öğrencilerimize elimizden gelen hizmeti vermeye çalışıyoruz” dedi.  

“TÜRKİYE’DE 80 BİN CİVARINDA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ VAR”

Dünyanın 158 ülkesi arasında yaklaşık 4 buçuk milyon uluslararası öğrenci transferinin sağlandığına dikkat çeken İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şahin Uludağ, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde 2015 yılı itibariyle 80 bin civarında uluslararası öğrenci var.

“KONYA’DA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ”

Uludağ,“Bizler İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği olarak faaliyete başladığımızda Konya’da yaklaşık 600-700 civarında öğrenci vardı. Tabii 6 yıllık bir eğitim sürecine baktığımız zaman bu rakam ciddi oranda bir artış gösterdi. Konya’da şuanda uluslararası öğrenci sayısı 3 bini geçti” ifadelerine yer verdi.

“KONYA’DA HEDEFİMİZ 10 BİN ÖĞRENCİ”

Planlarımıza göre 2023 yılına kadar bütün dünyada 7 buçuk milyon civarında uluslararası öğrenci ülkeler arasında eğitim için tercihlerde bulunacak. Bu tercihlerde de ülkemiz ortalama olarak 250 bin öğrenci hedefi koydu. Konya’da da bu hedefi 10 bin olarak belirledik. Tabii bununla birlikte farklı ülkelerden Türkiye’ye gelen öğrencilerin sorunlarını en iyi şekilde çözmek, onlara en iyi hizmeti sunmak, kendi ülkelerine dönünceye kadar onları en iyi şekilde ağırlamak, eğitimlerine katkı sağlamak, burs ihtiyaçlarını gidermek, kendi evlerimizde, yurtlarımızda misafir etmek temel amaçlarımız arasında yer alıyor” dedi. 

Kaynak: http://www.anadoludabugun.com.tr/yabanci-ogrenci-sayisi-artiyor-139318h.htm

event-news-white

News from our associations