OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/6c7b8603f1.jpg

Mihmandar UÖD, dernek binasında düzenledikleri basın toplantısında ´ümmete barış çağrısı´ yaptı.

İstanbul Mihmandar UÖD, dernek binasında düzenledikleri basın toplantısında ´ümmete barış çağrısı´ yaptı.

MİHMANDAR Uluslararası Öğrenci Derneği´nin "Ümmete Barış Çağrısı" adı altında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Üzülerek ifade etmemiz gerekir ki bugün Dünyada kan, gözyaşı ve savaşın yaşandığı bölgelerin tamamına yakını İslam Coğrafyası sınırlarıdır. Çocuk, kadın ve yaşlılar başta olmak üzere on binlerce insanın öldüğü ve yüzbinlerce insanın sakat kaldığı ve yaralandığı bir süreci daha fazla sürdürmemizin mümkün olmadığını düşünerek İslam coğrafyası ve tüm dünyaya bir çağrıda bulunmak istiyoruz.

Dünya Barışı için Nebevi bir çözüm olarak “Haram Ayları” yeniden Müslümanların ve tüm dünyanın gündemine taşımak zorundayız. Hayatın içinde olan ve sorunları vahye göre çözen Hz. Peygamber s.a.v. barış ve huzur ortamı için çok çalışmıştır. Müslümanlar arasındaki kavgayı, çatışmayı ve savaşı her halükarda men etmiştir. İslam barış ortamını sever ve barış ortamında daha iyi genişler. Günümüzde dünya genelinde savaş ve çatışma ortamlarında öldürülen 10 Müslümandan 9´u bir başka Müslüman vesile edilerek öldürülüyor. Bir Müslümanın acısı diğer Müslüman için nasıl sevinç olabilir ki?         

Bugün 1 Recep 1437. Bu ayda kötülüklerden kaçınılması emri vardır ve Müslümanların bu aya özen ve saygı göstermesi imanının bir gereğidir.  Bu ayda savaşmak yasaktır “Sana haram ayını,  onda savaşmayı soruyorlar. De ki; o ayda savaşmak büyük günahtır.” (Bakara Suresi 217)
Müslümanlar arasında sulhu sağlamak, kalıcı bir barışa vesile olabilir. Kötü alışkanlıklar terkedilip, ibadet alışkanlığı ön plana çıkarılabilir. Kötülüklerden kaçınılması, Rabbimizin af ve rahmetinin çoğalmasına vesile olabilir.         

Bu kapsamda “Haram Aylar” uygulaması, İslam toplumlarına teklif edilebilir ve bunun uygulanması halinde kardeşliğin temellerini yeniden oluşturabilmek için Müslümanlara bir fırsat ve teneffüs imkanı verilmiş olur. 

Müslümanlar arasındaki savaş kışkırtıcılarına karşı barışı öncelemek temiz insan fıtratının bir gereğidir. Çünkü temiz insan fıtratı zulmün, haksızlığın ve savaşın olmadığı bir yaşamı sürdürmek ister. En zor şartlarda bile Peygamberimizin de (s.a.v.) içinde bulunduğu Hilfu´l Fudul teşkilatı olumlu bir şeyler yapabilmiştir. Haram aylar Müslümanlar arasında barış ve adaleti tesis etmede önemli bir kapıdır. 

Recep ayı başlangıcında ‘´Herkes Sussun, Ezan Konuşsun´´ ana sloganı ile özelde Türkiye genelde tüm Dünya Müslümanlarına Recep ayının haram aylardan olduğu vurgusunun yapılmasını hedeflemekteyiz. Savaşmanın ve tüm kötülüklerin men edildiği, yapılması halinde çok daha fazla günaha düçar olunduğu bir ayda Müslümanlar arasında sükûnetin sağlanması ve barış kapılarının aralanmasını, sulh içerisinde, salih amellerin ihyası, huzur ve güvenin sağlanması için Peygamberin s.a.v. buyurduğu gibi meleklerin Allah´ı hamd ve tesbih etmek için toplandığı bu ayda Darü´s Selam yurduna yürüyüşümüzün ilk adımını atabiliriz.

Bizler ülkemize dünyanın farklı ülkelerinden eğitim amacıyla gelen 100 binden fazla Misafir Öğrenciyle bir arada bulunmak ve onlara destek olmak için çalışma yürüten UDEF- Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonuna üye dernekler olarak onlarca farklı ülkeden misafir öğrenci ile onlarca farklı ülkeyi temsilen diyoruz ki; GELİN HEP BİRLİKTE ÇAĞRIYA KULAK VERELİM, EZANIN DAVETİ İLE BARIŞ ZOR DEĞİL, YENİDEN KARDEŞ OLMAK İSE BİZE UZAK DEĞİL.

BİZ KARDEŞİZ, BİZ GELECEĞİZ."

Kaynak: http://uskudargazetesi.com.tr/haber/mihmandar-dernegi-ogrencilerden-baris-cagrisi-2174.html

event-news-white

News from our associations