OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/ec8d1a6e4a2a4ebc9e6b5a7267eacd3b.jpg

Medeniyetimizin İnşasında Uluslararası Öğrencilerin Rolü

Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organizasyonu ile yapılan, Uluslararası Öğrenci Akademisi programının ikinci haftasında “Medeniyetimizin İnşasında Uluslararası Öğrencilerin Rolü” başlığı altında konferans gerçekleştirildi.


Farklı konu başlıkları altında alanında uzman isimlerin katılımı ile gerçekleştirilen “Uluslararası Öğrenci Akademisi” programının ikinci haftasında, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat “Medeniyetimizin İnşasında Uluslararası Öğrencilerin Rolü” başlıklı sunumu ile gerçekleştirdi.


25 Kasım Pazar günü Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde yaklaşık 100 misafir öğrencinin katılım gösterdiği programa, UDEF 7.Bölge Başkanı Yüksel Keleş, KULDER Başkanı Ömer Salimoğlu ve RİUDER Başkanı Hasan Kanbur’da iştirak etti.


Konuşmasına Türkiye’de eğitim alan uluslararası öğrencilerin sorumluluklarını hatırlatarak başlayan Dr. Mehmet Ali Bolat, “Türkiye’de eğitim alan bireyler olarak sizlerin üzerine düşen bazı sorumlulukların olduğunu düşünmekteyim. Hemen hemen her birinizin geldiği coğrafyalarda sıkıntı ve problemler yaşanıyor ve inanıyorum ki o problemleri çözecek olanlar sizlersiniz. Burada kaldığınız sürece belli şeyler yapmanız, öğrenmeniz ve belli şeyler üreterek ülkenize dönmeniz gerekiyor. Her şey bir insanla başlıyor. Rahmetli hocamız Erbakan’ın meşhur bir sözü vardır: bir çiçekle bahar gelmez, yani tek bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar da bir çiçekle başlar. O bir tane çiçeği görmemiz lazım ve siz kendi coğrafyalarınız için o baharda açan ilk çiçek olmalısınız’’ dedi.


Mezun olacak misafir öğrenciler için de tavsiyelerde bulunan Bolat ‘’Trabzon’da yaklaşık 103 ülkeden misafir öğrenci var bu da demek oluyor ki sizin en az 103 dostunuz olması gerekir. Ülkenize döndüğünüzde bu güzel dostlukları devam ettirmeniz lazım” dedi. Misafir öğrencilere ülkelerinde ki sorun ve problemlerin çözümü ile ülkelerinin kalkınması için Türkiye’de kuracakları dostlukların önemli olacağını belirten, Dr. Mehmet Ali Bolat “Siz dertli insanlarsınız ve ülkelerinizin kalkınması, problemlerin çözülmesi için dünyadaki bu dostlarınız sizin destekçiniz olacak ‘’ şeklinde konuştu.


Misafir öğrencilerin dikkatle takip ederek notlar aldığı program, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından nihayete erdi.
 

event-news-white

News from our associations