OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/a39c6a5a6d.jpg

Üniversite öğrenimi için 45 ülkeden Kütahya'ya gelen 300 uluslararası öğrenci, Hayme Ana UÖD'nin Açılış Programında buluştu.

Üniversite öğrenimi için 45 ülkeden Kütahya'ya gelen 300 uluslararası öğrenci, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonuna (UDEF) bağlı Hayme Ana Uluslararası Öğrenci Derneğinin düzenlediği tanışma etkinliğinde buluştu.  Misafir öğrencilerin duygu ve düşüncelerini paylaştığı etkinliğe, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Şükrü Nazlı, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ile derneğin yönetim kurulu üyeleri katıldı. Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Bedesten Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlik, Afganistanlı öğrenci Nakibullah Tuğhig'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Daha sonra Dernek Başkanı Muhammed İkbal Gündem açılış ve selamla konuşması gerçekleştirdi. Derneği 3 yıl önce bir grup arkadaşıyla üniversite öğrenimi için Türkiye'yi ve Kütahya'yı tercih eden öğrencilere ev sahipliği yapmak amacıyla kurduklarını anlattı. Türkiye'nin kadim kültürlerinden misafirperverliği uluslararası öğrencilere göstermeye çalıştıklarını ifade eden Gündem, şunları kaydetti: 'Şu anda ülkemizde 100 bini aşkın uluslararası öğrenci var. Bizler de Kütahya halkı ve sivil toplum kuruluşları olarak uluslararası öğrencilere yardımcı olmak adına bu derneği kurduk. Her sorunu çözemezsek de elimizden geldiğince, öğrenci arkadaşlarımıza yabancılık hissini tattırmadan, onları burada misafir olarak ağırlamak amacındayız.’

Ardından Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat söz aldı. 12 senedir yürütülen Misafir Öğrenci çalışması hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ayrıca “İş ve ticaret para kazanma öğrenciliğinizin önüne geçmesin. Ömür boyu nerede yaşarsanız size Türkiye’yi soracaklar. O yüzden Türkiye’yi iyi tanımaya çalışın. 15 Temmuzu da siz anlatacaksınız. Farklı ülkelerden gelen insanlar olarak bir aradasınız. Burada aynı masada oturuyorsunuz. Kütahya’da 45 ülkeden insan varsa sizin o ülkelerden dostunuz olsun. Ülkenize dönünce 45 ülkeden dostunuz olmuş olur.” diyerek uluslararası öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Devamında AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında “Misafir Öğrenci çalışmasını başlatan arkadaşlar fedakârlık yaparak size en iyi şekilde hizmet sunmaya çalıştılar. Hayme Ana Derneği de size Kütahya da hizmet vermeye çalışıyor. Bütün ihtiyaçlarınız için ben milletvekili olarak diğer erkânlar la birlikte sizlere en iyi şekilde hizmet etmeye çalışacağız.” diyerek uluslararası öğrencilere destek olunması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Daha sonra öğrencilere hitap eden Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, yakın ve uzak coğrafyalarda yaşanan sıkıntıların, zulümlerin ve karışıklıkların olduğu dünyanın bu salondan öğreneceği çok şeylerin bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu: 'Burada 50'ye yakın farklı ülkeden gelmiş farklı şahısların bir araya gelerek gönülleriyle oluşturdukları birlik ve eğitim gibi yüce bir sevdanın etrafında birleşmiş olmaları dünyaya en güzel mesajını veriyor. Bizler bu ilin idarecileri olarak misafir öğrencilerimizi, annelerinin, babalarının, ülkelerinin bizlere, ülkemize, ilimize, üniversitemize birer emaneti olarak görüyoruz. Sizlerin bir eksikliğini gidermek, sizlerle ilgili yapılacak olan bir çalışmayı aynen kendi evlatlarımıza yaptığımız bir çalışma olarak değerlendiriyoruz. İnanıyoruz ki buradan ülkelerinize döndüğünüzde hepiniz yine kendi ülkeniz için çalışan bireyler olacaksınız. Bunun yanında bir de Kütahyalı olacaksınız. İlimizin kadim medeniyetin izlerinden kendi hayatlarınıza ve ülkelerinize güzel şeyler götüreceksiniz. Hepinize hayat boyu başarılar diliyorum.

Program uluslararası öğrencilerin konuşmaları ile sona erdi.

event-news-white

News from our associations