OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/aab4581b7e.jpg

Kütahya’da, UDEF ve Hayme Ana UÖD tarafından bu yıl 9.su organize edilen ’Uluslararası Öğrenci Buluşması’ başladı

Kütahya’da, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve Hayme Ana Uluslararası Öğrenci Derneği  tarafından bu yıl 9’uncusu organize edilen ’Uluslararası Öğrenci Buluşması’ başladı.

Sera Kütahya Alışveriş Merkezi'nde düzenlenen ’Uluslararası Öğrenci Buluşması’na Vali Şerif Yılmaz, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ebubekir Armağan, Hayme Ana Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Muhammed İkbal Gündem, Kütahya’da öğrenim gören 20 ülkeden misafir öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  
Somalili bir öğrencinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Vali Şerif Yılmaz ile beraberindeki heyetin açılış kurdelesini kesmesi ile devam etti. Daha sonra açılış konuşmalarına geçildi.       

Türkiye’nin uluslararası öğrenciler ile ilgili üzerine düşeni son 10 yıldır yaptığını ifade eden Hayme Ana Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Muhammed İkbal Gündem, “Türkiye artık kendi dertlerini çözüp, başını kaldırıp dışarıya bakabiliyor. Bize Osmanlı Devleti’nden miras olan cihan devletini ayağa kaldırmak için üzerine düşeni yapabiliyor. Ülkemizde bu yıl 186 ülkeden 110 bin uluslararası öğrenci öğrenimine devam etmekte. Farklı ülkelerden gelip ülkemizde öğrenim gören öğrencilerin kendilerini, ülkelerini ve kültürlerini halkımıza tanıtmaları amacı ile düzenlen 'Uluslararası Öğrenci Buluşması' programının bu yıl 9’uncusu düzenlenmekte. Hayme Ana Uluslararası Öğrenci Derneği olarak bu yıl 3’ncüsünü düzenlediğimiz programımızda Dumlupınar Üniversitesi’nde öğrenim gören 20 ülkeden öğrenciler 2 gün boyunca ülkelerini halkımıza tanıtacak” şeklinde konuştu.

’Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın 7 ülke 43 şehirde gerçekleştirildiğini belirten Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ebubekir Armağan ise, “Programın organizasyonu Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA), Yunus Emre Enstitüsü, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) katkılarıyla meydana geldi. Bizim medeniyetimiz yüz yıllar boyu dışarıdan gelen misafirlere ev sahipliği yapmış. Bizler yurtdışından gelip ülkemizde okuyan öğrencilerimizi misafir öğrencilerimiz gözüyle bakıyor, bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Temenni ediyorum ki bu program hayırlı olur, ve umut ediyorum ki yeryüzünde hakkın ve adaletin yeniden tesis edilmesi için bir vesile olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Protokol, öğrenciler tarafından hazırlanan stantları gezdi, öğrencilerden yaptıkları çalışmalar ve ülkelerinin tarihi ve doğal güzellikleriyle sergiledikleri ürünlerle alakalı bilgiler aldı.  

event-news-white

News from our associations