OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/9efbcade6d.jpg

KUDER Kayseri'deki Afganistanlı ve Suriyeli gençlere yönelik "Göçmen Kuşlar" adı altında kapsamlı bir proje gerçekleştirdi.

Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği'nin İçişleri Bakanlığı destekli olmak üzere Kayseri'de yaşayan Afganistanlı ve Suriyeli gençlere yönelik "Göçmen Kuşlar" adı altında kapsamlı bir proje gerçekleştirdi.

Göçmen Kuşlar Projesi kapsamında Suriyeli ve Afganistanlı gençlere yönelik eğitim faaliyetleri, geziler ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlendi. Eğitim faaliyetleri noktasında 720 saat Türkçe Semineri,120 saat Bilgisayar Semineri düzenlendi. Gezi etkinlikleri kapsamında Çanakkale, Bursa, Konya ve İstanbul gezileri tertip edildi. Sosyal etkinliklerle ilgili olarak ise el sanatları ve Sosyal Bilgiler ve vatandaşlık alanında çeşitli faaliyetler icra edildi. KUDER, Göçmen Kuşlar Projesi kapsamında 18 sınıfta Suriyeli ve Afganistanlı öğrencilere Türkçe seminerleri düzenledi. KUDER bilgisayar seminerlerinde öğrencilerin teknoloji ile uyum sağlamaları ve yaşanılan çağa ayak uydurmalarına katkı sağlayacak bilgisayar programları uzman öğreticilerin sunumuyla öğrencilere anlatıldı. KUDER bünyesinde Suriyeli ve Afganistanlı öğrencilere yönelik Vatandaşlık ve İnsan Hakları seminerleri düzenledi. Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği (KUDER) Suriyeli ve Afganistanlı öğrencileri Çanakkale, Bursa, İstanbul gezisine götürdü. Kayseri'den 3 otobüs olarak hareket eden öğrenciler Türkiye'nin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini tanıdı. Bursa’da İpekyolu uluslararası Öğrenci Derneği'nden temsilcilerin rehberliğinde Murat Hüdavendigar, Ulu Cami, Yeşil Türbe ve Çınar gibi mekânlar ziyaret edildi. Akşam Dik Kaldırım Lokantasında akşam yemeğini yiyen öğrenciler Yatsı namazını Ulu Cami’de kıldıktan sonra Kayseri'ye hareket etti.

KUDER Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Bulut; "Suriyeli ve Afganistanlı olup mülteci konumunda olan öğrencilerimize yönelik düzenlediğimiz gezi programımız oldukça verimli geçti. Öğrencilerimiz Türkiye'nin farklı coğrafyalarını ve değerlerini daha yakından tanıma imkânı buldular. KUDER olarak yıl içinde Göçmen Kuşlar Projesi kapsamında katılımcı öğrencilerimize yönelik birçok etkinlik düzenledik. Türkçe seminerleri vesilesiyle öğrencilerimiz yaşamış oldukları ülkenin dilini öğrendiler. Demokrasi ve İnsan Hakları seminerlerimizle katılımcı öğrencilere sahip oldukları hakları öğrettik. Ayrıca düzenlediğimiz Bilgisayar seminerleri ile öğrencilerimizin teknolojiye uyum sağlamalarına katkı sunmaya çalıştık. Bu kadar yoğun etkinliklerin ardından düzenlemiş olduğumuz gezi öğrencilerimize nefes alma ve stres atma imkânı sundu. KUDER olarak bu yöndeki hizmetlerimiz hız kesmeden devam edecek inşallah" diye konuştu.

event-news-white

News from our associations