OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b589d3ec2936846f8bf7019fb0176ab45.jpg

Konya Derneğimiz Uluslararası Öğrencileri ‘Genç Ticaret Elçisi’ Yapıyor

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonumuza (UDEF) bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Konya İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneğimizin ve Genç MÜSİAD Konya Şubesinin işbirliğiyle Genç Ticaret Elçileri Konya Birinci Sunum Yarışması’nı düzenledi.

         Dünyanın birçok ülkesinden üniversite eğitimi görmek için Konya’da bulunan uluslararası öğrencilere yönelik çalışmalara imza atan İki Doğu İki Batı derneğimiz, öğrencilerin Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki ticari potansiyeli araştırdıkları Genç Ticaret Elçileri Konya Birinci Sunum Yarışması’nı Genç MÜSİAD Konya Şubesi işbirliğiyle gerçekleştirdi. Azerbaycan, Rusya, Bangladeş, Mali, Somali gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 28 ülkeden Konya’ya eğitim için gelen ve ‘Ticaret Elçiliği’ eğitimi alan 44 uluslararası öğrenci eğitimlerini tamamlamalarının ardından düzenlenen sunum yarışmasında jüri karşısında sunumlarını gerçekleştirdi. Dereceye giren öğrenciler jüri tarafından ülke tanıtımı, iki ülke arası ticari veriler, ticaret potansiyeli taşıyan ürün araştırması, genç girişimciliğe katkısı, sunum bütünlüğü gibi kriterler ışığında belirlendi.

 

         Yarışmanın ödül töreninde konuşma gerçekleştiren Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Doç. Dr. Osman Akgül, “230 bin uluslararası öğrenci ülkemizde eğitim görmekte. Hemen hemen birçok üniversite farklı alanlarda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu vesileyle öğrenciler hem şehirleri hem de ülkemizi tanımış oluyor. Federasyon olarak, 230 bin öğrencimizin 50 bini ile bire bir çalışmamız var. Amacımız, daha adil ve daha yaşanabilir bir dünyanın gerçekleşmesidir. İşte bunun için hep birlikte büyük bir özveriyle çalışıyoruz.” dedi.

         İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenciler Derneğimizin Başkanı Murat Arslan ise, “Şehrimizde 5 binin üzerinde uluslararası öğrencimiz bulunuyor. Öğrencilerimiz bizim kültürümüzü geleneklerimizi öğrenirken,  mezun olduktan sonra ise hem geleneklerimizin yaşatılması hem de ticari köprülerin kurulmasına vesile olmaktadırlar. Bu tür çalışmalar, yeni ticaret girişimlerine ve ikili işbirliklerine vesile olmaktadır.” dedi.

         Törende konuşturma gerçekleştiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Hilmi Kağnıcı, ülkelerimizin ekonomik seviyelerini en üst noktaya taşıyabilmek için gençlerimizin çok çalışması ve kendilerini en iyi şekilde yetiştirmesi gerektiğine dikkat çekti. Kağnıcı, “Her biri birer gönül elçisi olan gençlerimiz artık ticaret elçisi olarak değerlendirebilmek ülkemiz adına gurur vericidir. 28 ülke hakkında bizlere detaylı bilgi veren 44 öğrencimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor ve kutluyorum.” diye konuştu.

         Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Mücahit Aydın ise, “Yarışmamız ile Konyalı iş adamları olarak bizler öğrencilerimizi, onların kültürlerini ve ülkelerini tanıyacak, aynı zamanda Türk misafirperverliği ile onlara en iyi şekilde Konya’mızı tanıtacağız. Bu tanışıklık ilerleyen dönemlerde İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin de yardımlarıyla öğrencilerimizin Konya’daki iş adamlarının yanında istihdam edilebilmesinin yolunu açmasının yanı sıra onlara staj ve burs imkânlarının da sunulmasını sağlayacaktır. Bu genç elçilerimiz aracılığı ile de bambaşka ülkelerde bambaşka kültürlerde açık bir kapımız olduğunu her daim bileceğiz” dedi.

         Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak yaptığı konuşmada, “Herkes kendi çıkarlarını korumak zorundadır, çalışın ve okuyun. Ülkenizin kaynaklarına ve geleceğine sahip çıkın.” vurgusunda bulundu.

         Konya’da eğitim gören uluslararası öğrencilere Büyükşehir Belediyesi’nin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyleyen Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç de “Uluslararası öğrencilerimizin her zaman destekçisi olacağız.” İfadelerini kullandı.

         Konuşmaların ardından yarışmanın birincisi Azerbaycanlı Rufana Gurbanova’ya, ikincisi Bangladeşli Sad Al Mahmoud, üçüncüsü Suriyeli Mohamad Ramzı Abomaghara, dördüncüsü Malili Abdour Rahim Maiga’ya ve beşincisi Faslı Salma Zahour’a ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

event-news-white

News from our associations