OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/5f06c20e32.jpg

Kocaeli'de okuyan misafir öğrenciler Antikkapı’da kucaklaştı.

Dünyanın Renkleri, Antikkapı’da Kucaklaştı

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği olarak  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nde farklı branşlarda eğitim gören uluslararası öğrencileri için düzenlediğimiz 2’nci geleneksel ‘Hoşgeldiniz’ programı dün akşam Antikkapı’da gerçekleşti.

Misafir öğrenciler, mehter takımının gösterisi ile karşılanırken, sema gösterisinin yapıldığı, 102 ülkeden 750 öğrencinin katıldığı renkli görüntülerin yer aldığı programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Babür Özçelik, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,  Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Akbaş,  ile misafir ve Türk öğrenciler katıldı.

Ugandalı Hasan Ali, Türkçe Konuştu

Misafir öğrenciler adına Ugandalı Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü 1’nci sınıf öğrencisi Hasan Ali Gulafu, çok güzel konuştuğu Türkçesiyle şunları söyledi.  “Biz sizin tabirinizle misafir öğrencileriz, yüzlerce binlerce kilometre uzaktan geldik. Ailelerimizden uzak olmamıza rağmen yabancılık çekmiyoruz, evimizde gibiyiz. Misafirperverliğiniz bizi kuşatıyor. Türk evlerini misafir olup Türk yemeklerini yiyoruz. Bayramlarınız, gerçekten bayram gibi. Bizi gönülden seven başkanımız olduğu için çok mutluyuz. Kocaeli Üniversitesi’nde okumaktan sevinç duyuyoruz. Biz kardeşiz; hoşgörü ortamında bir arada yaşayabiliyoruz. Hepimiz insanız.”

GTÜ Rektör Yardımcısı Özçelik, 50 civarında uluslararası öğrencileri olduğunu, sayıyı artırmak istediklerini söyledi. 82 bin öğrencileri olduğunu belirten KOÜ Rektörü Prof.Dr.Hülügü de konuşmasında, “Her yıl Bulgaristan’dan Uganda’ya Pakistan’dan Kosova’ya kadar öğrencilerimiz var. Çok zengin üniversitesi kültürümüz var. Kimi Üniversite öğretimi kimi de Türk kültürünü öğrenmek için geliyor. Üniversite kampüsümüzün uluslararası standartlarda olması nedeniyle tercih edilmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayesinde Avrupa standartlarını çıkan coğrafi güzelliği, tarihi turistik yerleri olan kentte yaşıyoruz.” diye konuştu.

Öz Evladımızsınız

“Merhaba Çocuklar” diye konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, “Tanışma, kaynaşma gecesindeyiz.  Siz yabancı değil, öz evlatlarımızsınız. Gönüllerimiz, kalplerimiz aynı atıyor, sizi çok seviyoruz. Türkiye’nin en saygın üniversitelerinde okuyorsunuz. Benim meşhur yürüyüşlerim var,  benimle yürümeye var mısınız.? Annelerinize, babalarınıza selamlarımızı iletin, onları da Kocaeli’de misafir etmek isteriz. Ben inanıyorum, çok önemli görevlere gelip çok güzel hizmetler yapacaksınız. Kiminiz Cumhurbaşkanı Başbakan, Vali, Belediye Başkanı, işadamı olacaksınız. Kocaeli’yi asla unutmayın, kardeşliğimiz ilelebet devam edecek.” dedi.

İngilizce konuşan Vali Güzeloğlu, “Sizler yabancı değil, ailemizin bir parçasısınız. Geçmişte eğitmen olan Karaosmanoğlu, öğrencilere katkıları oluyor. Biz sizi unutmayacağız, siz de bu şehri unutmayın.” dedi. 

Konuşmaların ve kuzu tandır ikramından sonra Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversite’nin yabancı öğrencileri horon teptiler, halay çektiler.

 Kayanak: http://www.ozgurkocaeli.com.tr/gundem/dunyanin-renkleri-antikkapida-kucaklasti-h288293.html

event-news-white

News from our associations