OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b75fa75def9024b2890df8933131b6c96.jpeg

Kıbrıs Türklerinden Rum Kesimindeki Uluslararası Öğrencilere Yardım

LEFKOŞA (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) faaliyetlerini sürdüren Kıbrıs Uluslararası Öğrenci Derneği (CISA), Kıbrıs Rum kesiminde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle zor durumda olan ve destek bulamayan uluslararası öğrencilere yardım ediyor.


KKTC'deki misafir öğrenciler, Uluslararası Öğrenci Derneği (CISA), duyarlı vatandaşların ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin (EVKAF) desteklediği öğrenci birlikleri aracılığıyla gıda ve tıbbi yardımlara ulaşabilirken, Rum kesiminde alınan tedbirler uluslararası öğrencileri kapsamıyor.


Rum kesimindeki öğrenciler, bu nedenle, KKTC'de bazı öğrenci birliklerinin yaptığı yardımları öğrenerek, gıda ve tıbbi yardımlardan yararlanmak için ilgili kurumlarla iletişime geçti.


CISA, aldığı talep doğrultusunda Rum kesiminde yaşayan öğrencilere bir Kıbrıs Türkü vasıtasıyla erzak yolladı.


Yapılan yardım karşısında teşekkür mesajları yollayan uluslararası öğrenciler, Rum tarafında yardım yapan kuruluş bulamadıklarını kaydetti. Bir öğrenci ise mesajında, "Bugün Tanrı ile buluşmuş gibi hissediyorum." ifadesini kullandı.


Mültecilere Yardım


Öte yandan, CISA ve KKTC Engelliler Dayanışma Derneği, geçtiğimiz Cumartesi günü KKTC kıyılarındaki bir teknede yan yattığı sırada kurtarılan Suriye uyruklu 175 sığınmacıya da yardım etti.


Dernekler, acil ihtiyaçlar ve tıbbi malzemelerin yanı sıra mültecilere Arapça-Türkçe tercümanlık konusunda da destek oldu.
KKTC Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da 22 Mart'ta KKTC'de yükseköğrenim gören ve Kovid-19 nedeniyle yurt ve evlerinde zaman geçiren Türk dünyasından gelen öğrencilere yardım paketi dağıttı.
 

event-news-white

News from our associations