OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/1ca0d2a31a.jpg

Bab-ı Alem Uluslarası Öğrenci Derneği Ülke Tanıtım ve Yemek günlerinde bu hafta konu Kazakistan'dı.

Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği her haftanın Perşembe günü saat 17.00 da Ülke Tanıtım ve Yemek Günü düzenliyor. Bu hafta dünyanın yüzölçümüne göre en büyük dokuzuncu ülkesi olan Kazakistan tanıtıldı. Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrencilerin anlatımında gerçekleşen sunumun yanı sıra ülkeyle ilgili kısa tanıtım videosu da izletildi.

Kazak kelimesi lügatte  “sert, özgür” anlamına gelmektedir. Yüzölçümü 2 724 900 km2 olan Kazakistan, yüzölçümüne göre en büyük Müslüman ülke sayılıyor. Orta Asya Cumhuriyetlerinin arasında da toprak olarak büyüklüğü ile öne çıkıyor. Toplam nüfusu 16 961 000 civarında olan ülke nüfusunun %63,6 Kazaklar, geri kalan kısmını 110’a yakın millet oluşturmaktadır. Ayrıca nüfusun %70’i Müslümanlardan oluşmaktadır.

Kazakistan’ın bir devlet olarak tarih sahnesine çıkışı 15. Yüzyıla uzanıyor. Hunlardan Sakalara, Göktürklerden Karahanlılara birçok devlet hâkimiyetini bu topraklarda sürdürmüştür. Asırlar sonrasında SSCB yönetimine giren ülkede 1986 yılından 1991 yılına kadar bağımsızlık yolunda mücadele sürmüştür. 16 Aralık 1991 tarihinde bağımsız olan ülkeyi ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur.

Bu topraklar birçok kanaat önderi, tanınmış zât yetiştirmiştir. Mevlana Celalettin Rumi’nin hocası Hoca Ahmet Yesevi,  Al-Farabi, Muhammed Haydar Duğlati ve başka şahsiyetler buna örnektir.

Kazakistan doğa olarak uçsuz bucaksız ova ve vadilere sahiptir. Bunun yanı sıra yeraltı zenginliğini ayrıca belirtmek gerekir. Ham petrol, doğal gaz, uranyum, altın, gümüş, krom ve birçok başka doğal servetlerini bu bağlamda sıralayabiliriz.

Tanıtım filminden sonra katılımcıların Kazakistan ile ilgili soruları cevaplandı. Kazakistan’ın gündemi ile ilgili, Rusya ile ilişkileri, Rusya’daki ekonomik krizin Kazakistan’a etkisi, Türkiye ile vizelerinin kaldırılıp kaldırılması konularına da soru-cevap kısmında değinildikten sonra katılımcılara Kazak pilavı ikram edildi.

event-news-white

News from our associations