OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/d1ad9ade41.png

Her hafta Pazar günü dernek merkezinde gerçekleştirilen seminerler dizisinin bu hafta ki konusu “Eleştirel Düşünce” idi.

Her hafta Pazar günü dernek merkezinde gerçekleştirilen seminerler dizisinin bu hafta ki konusu “Eleştirel Düşünce” idi. Yrd. Doç. Dr. Eray Eğmir’in sunumu ile gerçekleştirilen seminere misafir öğrencilerin ilgisi yoğundu.

Eğmir sunumunda; “Felsefe, sosyoloji, ekonomi, eğitim benzeri pek çok konuda bunu duyuyoruz. Düşünmediğimiz an sayısı hemen hemen yok denecek kadar azdır. Hayatımızda bu kadar fazla yer alan bir eylemi de çok daha kaliteli hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

Neden biz istediğimiz noktada değiliz? İşte burada eleştirel düşünce başlıyor.

Ayrıca Eğmir ; Bilge Kral Aliya " Ben olsam tüm Müslüman okullara eleştirel düşünce dersleri koyardım. Çünkü doğunun çektiği birçok sıkıntının da zaafı budur.  Bugün bizler Türkiye olarak, sizler kendi ülkeleriniz olarak şu sözü rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Geldiğimiz nokta, bizlerin arzu ettiği nokta değildir. Neden biz istediğimiz noktada değiliz? İşte burada eleştirel düşünce başlıyor.

Eskiden insanlar sadece yaşadıkları yerle ilgili haberlerle yetinirken, bugün Postmodernizmin getirdiği süreçle tüm dünyada olan biteni takip etmek, analiz etmek ve çözümler geliştirmek zorundayız. 

Düşünme ile ilgili bazı kavramları bilmemiz gerekiyor. Mesela Tefekkür ; inceden inceye derinlemesine düşünmek. Bir diğeri Fikir ; Tefekkür sonucunda oluşturduğumuz eylem. Bilgi olmadan fikir olmaz, yani fikir temellendirilemez. Yine Feraset; zihnin uyanık olması, kavrayışa dönük olması demektir. Yine bu anlamda Basiret ; yani izleri takip edebilmek, takip ettiğin şeylerin seni nereye götürdüğünü anlayabilmek. İşte bunlar Müslüman bir bireyin düşünce dünyasında yer eden ve bilmesi gereken temel kavramlardır. Bizler yürüttüğümüz fikirler sayesinde anlamlı bağlantılar kurarız“ dedi.

Programın sonunda katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.


event-news-white

News from our associations