OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bb1988592e.jpg

Kahramanmaraş'ta, "Biz kardeşiz, biz geleceğiz" sloganıyla 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması düzenlendi.

Kahramanmaraş'ta, "Biz kardeşiz, biz geleceğiz" sloganıyla 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması düzenlendi.

Yedikıta Uluslararası Öğrenci Derneği, Uluslararası Öğrenci Federasyonu (UDEF) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen program, Kültür Park'ta Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İstiklal Marşı ve misafir öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu programda, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösteri sundu.

Program kapsamında 25 ülkeden 800 öğrenci, iki gün boyunca, kurdukları çadırlarda kültürlerini tanıtacak.

Vali Mustafa Hakan Güvençer, programda yaptığı konuşmada, katılımcı öğrencilerin, misafir olmanın ötesinde kardeşlik hukuku çerçevesinde birbirlerine bağlı bulunduğunu söyledi.

Bu öğrencileri çocukları gibi gördüğünü anlatan Güvençer, "Kürsüye çıkmadan önce kucakladığım öğrencinin yürek kıpırtısında, 1,5 milyarlık İslam coğrafyasının mazlum ama alnı açık, başı dik, geleceğe büyük bir ümitle bakan insanlarının kalp kıpırtısını hissettim." ifadesini kullandı.

Güvençer, "Bu alandaki küçücük topluluğun mütevazı görüntüsü hiç kimseyi yanıltmasın, kandırmasın. Buradaki küçük nüveden taşan büyük enerjiyi, bu küçük nüvenin tüm ufkuna saldığı büyük ilahi muştuyu, parmaklarımın ucuna kadar, en keskin ağırlığıyla elhamdülillah hissediyorum." diye konuştu.

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ise etkinliği Kahramanmaraş'ta yaptıklarını, 23 Nisan'da Kocaeli'nde başlayan öğrenci buluşmalarının 15 Mayıs'ta final programının gerçekleştirileceğini belirtti.

Türkiye'de farklı ülkelerden 110 bin öğrencinin olduğunu dile getiren Bolat, yine 60 ülkede Türkiye'deki okullardan mezun 60 bin öğrencinin ülkeyi temsil ettiğini kaydetti.

Bolat, "Amacımız uluslararası öğrencilerimizi ve mezunlarımızı gündeme getirmektir. Özellikle de 'yabancı öğrenci' kavramını engellemeye çalışıyoruz. Diyoruz ki Türkiye'de yabancı öğrenci yok, uluslararası öğrenci var, misafir öğrenci var. Bunu gerçekleştirmek için de öğrenci buluşmalarını icra ediyoruz." dedi.

event-news-white

News from our associations