OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bd6ff1a18f.png

10 Aralık Pazar günü Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği'nde “İslam Birliği Niçin Kurulmalı” konulu konferans düzenlendi.

10 Aralık Pazar günü  Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği'nde “İslam Birliği Niçin Kurulmalı” konulu konferans düzenlendi.

Sunuculuğunu Kırgızistanlı misafir öğrenci Erbolat’ın yaptığı konferans Srilankalı misafir öğrenci Mesmele’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mücahit Bulut açılış konuşmasını yaparak katılımcılara teşekkür etti ve konuşmasında dernek faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Programa 20 farklı ülkeden yaklaşık 50 misafir öğrencinin yanına İİT Sesrıc Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya da konuşmacı olarak katıldı.

Dernek Başkanı Mücahit Bulut’un açılış konuşmasının ardından İİT Sesrıc Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya söz aldı ve İslam İşbirliği Teşkilatının kuruluşunun, bugünlerde İslam dünyasının en çok tartıştığı konulardan biri olan Kudüs'ün kundaklandığı tarihle aynı tarihe denk geldiğini dile getirdi.

Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasıyla İslam'da vahdetin de bir anlamda dağıldığını anlatan Kulaklıkaya, şunları söyledi:

"Geçmişte Osmanlı sınırları içerisinde olup da devletin dağılmasıyla önce sömürge ülkelerinin kontrolüne giren ve sonra da 1960'lı yıllarda bağımsızlığını kazanan bir yığın İslam ülkesi var. Filistin ve Kudüs meselesi de Osmanlı'nın son dönemlerinde Müslümanların gündemine oturan bir olaydır. Her Müslüman'ın gönlünde Kudüs aşkı, Mescid-i Aksa sevgisi onun kutsallığına olan inanç hep var olmuştur, var olmaya devam edecektir. O zaman olduğu gibi şimdi de, İslam İşbirliği Teşkilatı devlet başkanları zirvesi 13 Aralık'ta, Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla Müslüman ülkeler bir araya gelecek tartışacaklar. Nasıl bir tavır almamız gerektiği üzerinde mutabakat arayacaklar. O zaman bir araya gelen İslam ülkelerinin devlet başkanları Filistin meselesinin, Kudüs meselesinin Müslümanların en önemli meselesi olduğunun altını çizmek suretiyle bundan sonraki süreçte takip edilecek konularla ilgili daimi sekreterya oluşturulmasını kararlaştırırlar. İslam Konferansı Örgütü Daimi Sekreteryası olur. Zaman içesinde İslam İşbirliği Teşkilatı adını değiştirdi. Teşkilat hitap ettiği coğrafya itibarıyla baktığımız zaman dünyada 4 kıtaya yayılan 1,8 milyarlık bir nüfusla büyük bir insan kitlesine hitap eden büyük bir organizasyon. Birleşmiş Milletlerden sonra en büyük kuruluş. Kuruluşunda 25 üyesi vardı sonra 57 üyeye çıktı."

 "Değişmeyen gündem maddesi şüphesiz Filistin ve Kudüs meselesidir"

Kulaklıkaya, İslam İşbirliği Teşkilatının süreç içinde Müslümanlar arasında iş birliğini geliştirmek için yeni arayışlar içine girerek örgütün alanını genişlettiğini aktardı.

Teşkilatın, ilk başlarda Filistin ve Kudüs'ün özgürleştirilmesi gibi ulvi bir dava için kurulmuş olsa da Müslümanlar arasında iş birliğini geliştirmek amacıyla yeni arayışlara girdiğini anımsatan Kulaklıkaya, kuruluşun ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal hemen hemen her alanda oluşturduğu teşkilatlarla İslam ülkelerinin sorunlarının üstesinden gelmek için çözüm önerileri arayışına girdiğine işaret etti ve Kulaklıkaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ondan dolayı ismini İslam İşbirliği Teşkilatına dönüştürmüş ve her 10 yılda bir yenilenen eylem planlarıyla bu çalışmalarını sistematize etmeye çalışmıştır. İslam İşbirliği Teşkilatı ajandası yenilenen eylem planlarıyla bu hedeflerle güncellenmekle beraber hiç değişmeyen gündem maddesi şüphesiz Filistin ve Kudüs meselesidir. Dolasıyla bir yandan Filistin Daimi Komitesi öbür yandan genel sekreterlik bünyesinde bir genel sekreter yardımcısının koordinasyonunda yürütülen Filistin ile ilgili faaliyetler şüphesiz apayrı yer tutar."

Konferansın bitiminde katılımlarından dolayı Musa Kulaklıkaya’ya teşekkür eden Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mücahit Bulut, kendilerine hat sanatı ile isimlerinin yazıldığı bir tablo hediye edildi. 

Daha sonra çay muhabbeti ile soru ve cevap kısmına geçilerek misafir öğrenciler ile muhabbet faslı yapıldı

event-news-white

News from our associations