OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/76dada7645.jpg

Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği, lise öğrencilerinin üniversiteye yerleştirilmeleri ile ilgili toplantı düzenledi.

Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği (KUDER) Başkanı Mücahit Bulut, Kayseri’de 124 misafir öğrencinin liseden mezun olarak çeşitli üniversitelerin bölümlerine yerleştiğini söyledi.

KUDER Başkanı Mücahit Bulut, KUDER’in çalışmaları hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenledi. 124 öğrencinin mezun olmaya hak kazandığını söyleyen Bulut, "2013-2014 eğitim-öğretim yılı itibariyle Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 124 öğrenci mezun olmaya hak kazanmıştır. Fakat bu öğrencilerden sadece 5’i devlet burslusu olarak üniversitelerin çeşitli bölümlerine yerleştirilmiştir.119 öğrenci ise 4 yıl Türkiye’de lise eğitimini hakkıyla tamamlamasına rağmen üniversiteye yerleşememiştir.

Bu durum öğrencilere büyük bir mağduriyet yaşatmıştır. Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği, bu mağduriyetin giderilmesi ve ülkemizin imajının korunması için başta Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK, yerel idareler ve siyaset kurumları başta olmak üzere ilgili birçok kuruma konuyla ilgili oldukça geniş kapsamlı bir rapor sunmuştur.Sunulan raporda öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiği, üniversiteye yerleştirme noktasında öğrencilerin ve ülkelerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanın zorunluluğu gibi birçok konu ayrıntılı olarak ifade edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Bulut, KUDER'in referansları ile İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Türkiye, Bosna-Hersek ve Somali'deki üniversitelere toplam 67 öğrencinin yerleştirilerek, kırtasiye, yol, barınma ve burs gibi ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlandığını belirterek, diğer öğrencilerle ilgili çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi. 

event-news-white

News from our associations