OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/6f09ea1252.jpg

Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği'nin düzenlediği etkinlikte misafir öğrenciler, ülkelerini tanıtmaya devam ediyor.

Uzakdoğunun Filistini Moro Tanıtıldı

KAYSERİ Uluslararası Öğrenci Derneği'nin (KUDER) düzenlediği etkinlikte misafir öğrenciler, ülkelerini tanıtmaya devam ediyor. Etkinliğin son konusu ise, ''Uzakdoğu’nun Filistin'i: Moro'' oldu.

Moro Tanıtım Günü, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından tüm mazlum İslam coğrafyası için dualar edildi. Konuşmacı Mansur L. Panalangin, Moro’nun tarihi geçmişi hakkında bilgiler verdi. Panalangin, ''Muhtemelen 700-750 yılları arasında Moro’ya gelen Müslümanlar bölgede tebliğe başlamışlar ve daha sonra da buralara yerleşmişler. Böylece bölgenin tamamına yakını İslam’ı kabul etmiş. İlerleyen yıllarda Moro, İslam medeniyetinin Uzakdoğu'daki bir kolu haline geldi. 1521’de İspanyollar ilk kez buraya saldırıya geçti. Gayeleri Avrupa’da bir İslam medeniyeti olan Endülüs’ü yok ettikleri gibi Filipinler’deki İslam medeniyetini de yok etmekti. İspanyollarla mücadele 1898’e kadar sürdü. Daha sonra Amerika ve Japonya ile çetin mücadeleler veren Morolu Müslümanlara karşı 1972’de şiddetli bir katliam hareketi başlatıldı. Camiler, medreseler, mescitler ve yerleşim merkezleri bombalandı. Müslümanlar bu vesile ile siyasi direnişten silahlı direniş hareketine geçtiler. 1972’den bugüne kadar resmi rakamlarda şehit sayısı 135 bin ve yakılan ev sayısı 500 bini buluyor. Ayrıca 2 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Fakat 1995'ten itibaren, Filipin hükümeti pes edip Müslümanlar ile anlaşmak zorunda kaldı ve Moro adasının büyük bölümün idaresini Müslümanlara bıraktı. Şu anda Filipinler'de 7 milyon Müslüman yaşıyor. Fakat halen binlerce Müslüman yaşlı kadın ve çocuk mülteci kamplarında çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor” dedi.        

KUDER Başkanı Mücahit Bulut da; “KUDER olarak dünyanın çok farklı ülkelerinden şehrimize gelen öğrencilerimizde ve halkımızda mazlum İslam coğrafyaları ile ilgili farkındalık oluşturmak ve ümmet şuuruna vurgu yapmak amacıyla İslam Dünyası Konuşuyor adı altında 3 yıldır devam eden tanıtım etkinlikleri düzenliyoruz. Bu hafta Uzakdoğu’nun Filistin’i diyebileceğimiz Moro’yu tanıtmaya çalıştık. Sunum esnasında Sultan 2. Abdulhamit‘ten Necmettin Erbakan’a kadar ümmet şuurunu hisseden ve yaşayan birçok büyüğümüzün Moro ile yakından ilgilendiğini fark ettik. Böylece Moro konusunda sorumluluğumuz bir kat daha arttı. İnşallah ilerleyen yıllar Müslüman coğrafyaların yüzünün güldüğü, dünyaya huzur ve mutluluğun geldiği günler olacak. Böylece bizler de İslam coğrafyasının acıları ve gözyaşlarını değil de sevinç ve mutluluklarını tanıtabiliriz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.habertuzel.com/uzakdogunun-filistini-moro-tanitildi/24593/

event-news-white

News from our associations