OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/1606a8478e.jpg

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinin geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programlarının Bahar dönemi ilk mis

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği'nin geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programlarının Bahar dönemi ilk misafir ülkesi Nijerya oldu.

17 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilen Nijerya ülke tanıtım günü sunumunu İzmir’de eğitim hayatlarını devam ettiren Nijeryalı misafir öğrenciler Olukayode Majekodunmi, Abubakar Muhammad ve Lukmaan Oluwaseun Oyebamiji yaptı.

Olukayode, Nijerya’nın bayrağındaki yeşil ve beyaz renklerin ziraat ve barışı temsil ettiğini, ülkelerinin adını uzunluğu 4000km’yi bulan Nijer nehrinden aldığını, armalarındaki atların itibarı, kartalın gücü, Y simgesinin Nijer ve Benua nehirlerinin birleşmesini, siyah rengin verimli topraklarını ve çiçeklerin de ülkelerinin sembolü olan bir çiçeği ifade ettiğini söyledi.

Nijerya yaklaşık 190 milyonluk nüfusu ile Afrika’nın en kalabalık ülkesi ve dünyanın en çok nüfusa sahip siyah ülkesi. 250’den fazla etnik grubun bulunduğu, 300’den fazla dilin konuşulduğu Nijerya aynı zamanda Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip. 1960 yılında bağımsızlığını kazanmış olan ülkenin başkenti Abuja, en büyük şehri ise Atlas Okyanusu kıyısındaki Lagos.Dünyanın en çok petrol üreten 6. ülkesi olmasının yanında Nijerya’da tarım ve ziraat da ekonomiye büyük bir katkı sağlıyor. Afrika’da en çok üniversite yine Nijerya’da bulunuyor.

Afrika’nın bu en büyük ülkesinin tarihi, zengin etnik kültürü, yemekleri, önemli şahsiyetleri, turistik bölgelerinden de bahsedilen sunumun sonunda İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik sunumu yapan Nijeryalı öğrencilere ve diğer katılımcılara teşekkür etti.

event-news-white

News from our associations