OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/0009978d39.png

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinin geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programları çerçevesinde 23 Aralık

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinin geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programları çerçevesinde 23 Aralık Salı günü Karadağ tanıtım günü tanıtıldı. Programın sunuculuğunu Ege üniversitesi sosyoloji  bölümü öğrencisi Bajram Muric yaptı.

Muric “Karadğın” in tarihi, coğrafi yerleşkesi, nüfusu, dini, dili, yöresel adetlerinden bahsetdi.  Ülkesinin coğrafi yerleşkesinden ve tarihinden  bahsederken “Güneydoğu Avrupa'da yer alan Karadağ'ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan ve Bosna Hersek ve güneyinde de Adriyatik Denizi yer alıyor. Karadağ, Fatih Sultan Mehmet'in hükümranlığı döneminde Osmanlı Devleti himayesine girmişti” dedi.

Daha sonra Türkiye Karadağ ilişkilerinden bahseden Muric “Karadağ’ı ilk tanıyan ülkeler arasında olan Türkiye, Balkanlar’ın barış ve istikrarına verdiği önem çerçevesinde, bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunan Karadağ’ı dost bir ülke, görmektedir. Türkiye, öncelikli dış politika hedefi Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme olan Karadağ’ın bu yöndeki çabalarına destek vermektedir. İki ülke arasındaki üst düzey temas ve ziyaretler yoğun ve başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Türkiye ile Karadağ arasındaki ilişkilerin diğer bir önemli unsuru da, Karadağ nüfusunun yüzde 19’unu oluşturan Boşnaklar, Karadağlı Müslümanlar ve Arnavutların varlığıdır. Ayrıca 2007 yılında kurulan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ Ofisi  de faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürmektedir” dedi.

event-news-white

News from our associations