OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/d601fb0e89.png

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği “Ülke Tanıtım” programı kapsamında Hakasya Cumh

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği “Ülke Tanıtım” programı kapsamında Hakasya Cumhuriyeti tanıtım günü düzenlendi.

 31 marat Cumartesi günü İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği merkezinde düzenlenen Hakasya Cumhuriyetini ülke tanıtım sunumunu, Ege Üniversitesi İktisat Bölümü 2.sınıf öğrencisi Khanzapek-Tenno Tiundeshev gerçekleştirdi. Tenno sunumunda ilk önce Rusya Federasyonu ve Sibirya hakında genel bilgi verdi. Daha sonra Hakasya’nın tarihinden bahs eden Tenno “Hakasya Rusya Federasyonuna bağlı özerk cumhuriyetdir. Hakasya`da 5 şehir var. Abakan Çernogorsk, Abaza, Sayanogorsk ve Sorsk. Hakasya Özerk Cumhuriyetinin başkenti Abanakdır. Toplam Rusya içinde 22 özerk cumhuriyet var. Her cumhuriyetin 2 ve ya daha fazla resmi dili, kendi bayrağı,  milli marşı ve anayasası var. Hakasyada karasal iklim, yani kışı soğuk, yazı sıcak iklim hakimdir . Hakasya topraklarının büyük çoğunluğu  yeşil ve doğallıklardan oluşmaktadır. Hakasyada 500 göl ve ırmak bulunuyor. Hakas halkı eskiden küçük kabilelerden oluşuyordu. Şimdi Hakasçada 4 lehçe var (Kızıl, Sagay, Şor ve Kaçın). Hakasların halk kahramanın ismi  İrenek olarak biliniyor” dedi.

Tenno sunumunda Hakas düğünleri, geleneksel  kiyafetleri ve hakas yemeklerinden de bahsetti.  Dünyada yaşayan  yaklaşık 75 000 Hakasın olduğunu söyleyen Tenno Hakasya Özerk Cumhuriyetinde nüfus sayısının  532.403 olduğunu bunların da  %12,1 Hakaslardan oluştuğunu söyledi.
 
 Tenno sunumunun sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

event-news-white

News from our associations