OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b756767952342468cae8a3b09e0e24a34.jpeg

İzmir 1.Afrika Kongresine Ev Sahipliği Yaptı

İzmir’de 1.Afrika Kongresi yoğun katılım ile gerçekleşti.


1. Afrika Kongresi, İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği, İzmir’deki Afrikalı Öğrenciler Birliği (ASAI) ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Topluluğu iş birliği ile 12 Aralık günü İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisi Çad’lı İbrahim Khadam Atteib’in sunuculuğu ile gerçekleşen program Türkiye ile Afrika arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekmeye çalıştı. 


Kongre, İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çevik’in açılış konuşması ile başladı. İzmir’de böyle bir organizasyonun yapılmasından duyduğu memnuniyetle sözlerine başlayan Çevik, “Biz bütün misafir öğrencilerimizi şehrimizde ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Yapılan bu kongre de bunun en büyük göstergesi. Böylesi bir kongreye ev sahipliği yapmak bizim için çok değerli. Umarım ilerleyen dönemlerde devamını getirebiliriz” şeklinde konuştu.


İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe ise, üniversite olarak uluslararasılaşmaya büyük önem verdiklerini, bu amaçla yapılan tüm çalışmaları desteklediklerini, bunun hem ülkemize hem de tüm dünyaya katkı sağladığını belirtti. 


Kongrede konuşma yapan Güney Afrika Cumhuriyeti İzmir Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın, Afrika Kıtası’nın Türkiye için ticaret ve yatırım fırsatlarıyla dolu olduğunu ifade etti. Türkiye ile Afrika Kıtası arasındaki ticaret hacminin önemli ölçüde artış kaydettiğini, yatırımların yeni iş sahaları oluşturduğunu belirterek karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Taşkın, “Ben de tıpkı ülkemize gelen misafir öğrenciler gibi bir zamanlar Almanya’da uluslararası öğrenci olarak okudum. Öğrencilik yıllarımdan sonra Türkiye’de bir Alman firmasının önce bayiliğini üstlendim, sonra buradaki ortağı oldum. Şimdi de kendi işimi kurdum. Siz de şimdi öğrenci olarak buradasınız ama ben sizi geleceğin iş insanları olarak görüyorum. Hatta Türkiye ticaretine büyük katkılarınızın olacağını düşünüyorum” dedi.


ASAI Başkanı Radjabu Sabiti ise konuşmasında, böyle bir etkinliği gerçekleştirmiş olmaktan onur duyduklarını söyledi ve organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür etti.


Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. İlk sunumda, Afrika’nın genel tanıtımı yapılarak coğrafi önemine değinildi. Daha sonraki sunumlarda da Afrikalı öğrenciler tarafından Afrika’nın ulaşım ve ulaştırma türleri, Afrika’da sağlık sektörünün durumu, Afrika ve Türkiye ilişkileri, Afrika’da turizm, Afrika’da kentleşme, Afrika’da hidrografi ve deniz besinleri ve Afrika'nın Evrensel Sağlık Güvencesini Başarmaya Doğru Seyahati başlıkları altında pek çok konuya değinildi. Program sonunda misafirlere Afrika yöresel lezzetleri ikram edildi. Katılımcılara sertifika verilerek toplu hatıra fotoğrafı ile kapanış gerçekleşti.
 

event-news-white

News from our associations