OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b81a537654c76452d99c59e339e871b91.jpeg

İki Doğu İki Batı’dan Uluslararası Öğrencilere Destek

İki Doğu İki Batı uluslararası Öğrenci Derneği koronavirüs süreci ve Ramazanda da uluslararası öğrencilerin yardımına koştu. Dernek, hayırseverler, kurumlar, ve STK’ların destekleriyle 238 bin 377 TL değerinde ayni nakdi yardımı Konya’da ki uluslararası öğrencilere ulaştırdı.


238 Bin 377 Tl Değerinde Yardım


İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği her zaman olduğu gibi pandemi süreci ve Ramazan ayı içerisinde de uluslararası öğrencilere yardım elini uzattı. Koronavirüs nedeniyle okulların tatil edilmesinin ardından ülkelerine dönemeyen ve maddi ihtiyaçları olan uluslararası öğrencilere iftar-sahur desteğinden barınma ihtiyaçlarına kadar birçok alanda çalışma yürüten dernek, 238 bin 377 TL değerindi ayni ve nakdi yardım ulaştırdı.


“Ümmetin Emaneti, Konya’nın Misafiri”


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan, Konya’da 4 binin üzerinde uluslararası öğrencimiz var. Pandemi sürecinde öğrencilerimizin birçoğu ülkelerine dönemedi.  Biz de Dernek olarak her zaman olduğu gibi bu süreçte de öğrencilerimizin yardımına koştuk.  Özel yurtların kapanması sebebiyle birçok öğrencimizin barınma ihtiyacını karşıladık. Her yıl öğrencilerimiz ile iftar yemeklerinde bir araya geliyorduk ancak bu sene koronavirüs tedbirleri kapsamında buluşamadık. Biz de iftar ve sahurlarını yapabilmeleri için öğrenci evlerine gıda kolileri, et, muhtelif temel gıda maddeleri ulaştırdık. Maddi sıkıntı çeken öğrencilerimize maddi yardım, alışveriş kartı, Ramazan bayramı nedeniyle evli olan öğrencilerimizin çocuklarına bayram kıyafeti ve oyuncak ulaştırdık. Gönüllü olarak Derneğimize destek veren arkadaşlarımız ile birlikte öğrencilerimizi evlerinde ziyaret ederek hem yardımlarımızı ilettik hem de sıkıntıları olanlara yardımcı olduk. Öğrencilerimizi mutlu eden faaliyetlerimiz arasında Kadir Gecesi ve Bayram günü ziyareti de yer aldı. Pandemi sürecinde Konya’daki iki yurtta barınan 750 öğrencimizi ziyaret ederek şeker, çikolata, tatlı gibi küçük ikramlar ile mübarek gün ve gecelerin hissini duymaları yanında gurbette olan kardeşlerimizle bayram sevincini de paylaşmak istedik.  İki Doğu İki Batı Uluslararası öğrenci Derneği olarak hayırseverlerimizin, kurumlarımızın ve STK’larımızın katkılarıyla öğrencilerimize pandemi süreci ve Ramazanda  238 bin 377 TL değerindi ayni ve nakdi yardım ulaştırdık.  Ümmetin emaneti, Konya’nın misafiri uluslararası öğrencilerimizi kendi evladı gibi görüp desteklerini esirgemeyen, gücümüze güç katan değerli hayırseverlerimize, çalışmalarımızda daime bize destek olan, uluslararası öğrencilerimizi unutmayan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF), Türk Kızılay Konya Şubesi, Türk Kızılay Karatay Şubesi, Türk Kızılay Meram Şubesi, Türk Kızılay Selçuklu Şubesi, İHH Konya Şubesi, Karatay Belediyesi, Dost Eli Derneği, Enderun Eğitim Vakfı Konya Şubesi, Bedir Gençlik Derneği, Ravza İnsani Yardım Vakfı’nın değerli yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür ederiz. Allah hepsinden razı olsun. Halkımızın, kurumlarımızın ve STK’larımızın destekleriyle Ramazan ve bayramda öğrencilerimizin yüzü güldü. Yapılan yardımlarla tencereler dolu dolu kaynadı, çocukların yüzü güldü. İnşallah çalışmalarımız devam edecek” dedi.


Online Bayramlaşma Programı Yapıldı


Uluslararası öğrencilerle her yıl bayramlaşmayı dernek binasında yaptıklarını belirten Başkan Arslan, “Bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında öğrencilerimiz ile bir araya gelemedik. Bayramlaşmamızı online olarak yaptık. Bayramlaşma programımızda bizleri yalnız bırakmayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat’a da bir kez daha teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.


Yurtta Kalan Öğrenciler De Unutulmadı


Bu süreçte sadece öğrenci evlerinde kalan öğrenciler değil tüm uluslar arası öğrenciler ile irtibat halinde olduklarını belirten Arslan, pandemi sürecinin başlangıcından itibaren öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. Yurtta kalan öğrencilerimizi de unutmadık. Onlara moral olması için ziyaretler geçekleştirdik. Kadir Gecesi ve Bayram’da onları ziyaret ederek, hazırlamış olduğumuz ikramları dağıttık. Uluslararası öğrencilerimizi telefonla arayarak hasbihal ettik.” ifadesini kullandı.
 

event-news-white

News from our associations