OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/92367fb76d.jpg

Uluslararası öğrencilere daha iyi hizmet verebilmek adına “iki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği” kuruldu.

Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği; dünyanın birçok ülkesinden Şehrimiz Konya’ya eğitim-öğretim amacıyla gelen Uluslararası öğrencilere Rehberlik, danışmanlık hizmeti sunmak, sosyal-Kültürel ve sportif faaliyetler yapmak suretiyle de onların şehrimizdeki sosyal yaşamlarını desteklemek maksadıyla 2010 yılında kurulmuştur. Kurulduğu ilk günden bu yana Ensar-Muhacir kardeşliğini referans alan çalışma anlayışıyla da faaliyetlerini yürütmektedir.

Türkiye’nin hassas bir süreçten geçtiği bu günlerde, Mevlana ismi, bütün dünyaca tanınan bir mutasavvıf ve şehrimize mâl olmuş bir şahsiyet ismi olmasına rağmen bir takım yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Bizler bütün çatışma ve kutuplaşmaların dışında, kamplaşma ve bölünmelerin uzağında ve karşısındayız. Hiçbir grubun parçası değil, ümmet adına bir bütün oluşturmanın gayretinde olan bir organız. Rızayı ilahi için çalışan, ümmet ekseninden çıkmamış ve önce kendi ülkesinin huzur, barış ve refahı daha sonra da dünya halklarının selameti için çalışan herkesle aynı safta anılmaktan mutluluk duyarız. Ancak çalışmalarımızın yalnızca bir grup ya da organizasyona ait olduğunun düşünülmesinin bizi rahatsız ettiğini beyan etmek isteriz.

Yola çıkış noktamız İslam kardeşliği fakat yolculuğumuzun sonunda ulaşmak istediğimiz yer, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin huzur ve refah içindeki bir dünyadır.

Bu bağlamda arzu edilen huzur, barış ve refah ortamının da ancak sevgi ve kardeşlik duygularının güçlendirilmesiyle sağlanacağına inanmaktayız. Şanlı tarihimiz bugün hayal gibi görünen bu idealimizin numunelerini üç kıtada gerçekleştirmiştir. Bizler atarımızdan bize miras kalan kardeşlik, adalet ve “yaratılanı yaratandan ötürü” sevme anlayışını yeniden ve günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yaşatma gayretindeyiz. Söz konusu kardeşlik bağlarının kurulup güçlendirilmesi için dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye Orta ve Yükseköğrenim maksadıyla gelen öğrenci kardeşlerimizin varlığının büyük bir fırsat olduğunu bilmekte ve bu bilinç neticesinde kendimizi sorumlu hissetmekteyiz.

2014 yılı itibariyle Konya’mızda 200’ü ortaöğretim ve 1700 ü aşkın Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde olmak üzere toplam 2000’e yakın misafir öğrencimiz bulunmaktadır. Derneğimiz bu güne kadar, ortaöğretim, hanımlar komisyonu ve üniversite komisyonları ile sayıları 2000 i bulan misafir öğrencilerimize hizmet vermek üzere çalışmaktadır.

Uluslararası arenada lider ülke haline gelen Türkiye, eğitim-öğretim alanında da cazibe merkezi olmuştur. Asya’dan Afrika’ya, Ortadoğu’dan Kafkasya’ya kadar dünyanın dört bir yanından on binlerce öğrenci Türkiye’ye (eğitim öğretim almak amacıyla) gelmektedir. Mevcut imkan ve olanakları bakımından Konya’mız en çok tercih edilen şehirler arasında ilk sıraları almaktadır. Bu durum şehrimizdeki misafir öğrenci sayısının her geçen yıl artmasını sağlamaktadır.

Bu sebep doğrultusunda; Misafir öğrencilerimize daha iyi hizmet vermek, daha fazla öğrenciye ulaşmak amacıyla gerçekleşen olumlu bir gelişmeyi bugün sizlerle paylaşacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Konya’da, sayıları iki bini bulan ve her geçen gün artacak olduğunu bildiğimiz Uluslararası öğrencilere daha iyi hizmet verebilmek adına “iki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği” adıyla şehrimizdeki ikinci uluslararası öğrenci derneğinin kuruluş aşamasının tamamlandığını bildiririz. Deneyimli kadrosuyla yapacağı faaliyetler neticesinde kısa zamanda Konya’nın öncü sivil toplum kuruluşları arasına gireceğine inandığımız “İki Doğu İki Batı UÖD”nin çalışmalarında hayır ve bereketler niyaz ediyor ve öncelikle siz değerli basın mensubu arkadaşlarımız başta olmak üzere diğer tüm kurum, kuruluş ve Konya halkımızın desteklerini ümit ettiğimizi ifade etmek isteriz.

Ayrıca;

Konya’da dördüncüsü Türkiye’de 7.si düzenlenecek olan “Uluslararası Öğrenci Buluşmaları”nın bu yıl “İki Doğu İki Batı ve Mevlana Uluslararası Öğrenci Derneği” iştirakiyle gerçekleşeceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. 10-12 Mayıs 2014 tarihinde Konya Şehir Meydanı’nda 50 ülkenin tanıtım standının yer alacağı programımızda, Yüzlerce uluslararası öğrencinin katılımıyla farklı kültürleri tanıma ve tanıtma fırsatı sunacağız. Katılımcılarımız, misafir öğrencilerimizin dilinden onların ülkeleri hakkında bilgi alabilecek ve farklı kültürleri doğrudan tanıma şansını yakalayacaklar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da son derece renkli sahne gösterilerimizle keyifli anlar geçirileceğine inanıyoruz.

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği

event-news-white

News from our associations