OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b5632b8377e7c4de0907636f8d3a5f216.jpeg

Harçlıklarından Artırıp Afgan Yetime Sahip Çıktılar

Dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerinden gelerek Türkiye’de üniversite okuyan UDEF’li öğrenciler, burslarından artırarak İHH’nın Afganistan’da sponsorluğunu üstlendiği bir yetime hami oldular.


Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na (UDEF) bağlı Turkuaz Uluslararası Öğrenci Derneği’nde bulunan 65 ülkeden 550 uluslararası misafir öğrenci, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın geliştirmiş olduğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile bir yetimi desteklemeye başladı. Öğrenciler, Yetim Sponsorluk Formu’nu bizzat İHH Yetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Reşat Başer’den aldı.
Fikir nasıl çıktı?


Burslarından artırarak Afganistan’dan bir yetime hami olan öğrenciler adına projeye ilişkin detayları paylaşan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Nepalli Muhammed Cevat Ensari, Türkiye’de 175 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu ve onlara örneklik teşkil etmek amacıyla böyle bir projeye niyetlendiklerini ifade etti. Muhammed Cevat Ensari, Yetim Sponsorluğu fikrinin nasıl ortaya çıktığını şöyle özetledi:


“Derneğimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim faaliyetlerimiz arasında Hadis dersi de var. Hadis derslerimiz esnasında Peygamber Efendimizin, “Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben cennette şöyle yan yana bulunacağız” hadisinin tahlilini gerçekleştirdik. Aslında asıl fikir buradan ortaya çıktı. Daha sonra yetim sponsoru olan abilerimizle istişarede bulunduk. Bu istişarelerimizde abilerimiz kendi bireysel işlerinin de ne kadar bereketlendiğinden bahsettiler. Bizler de ülkemizden uzakta, burs imkanlarıyla öğrencilik hayatımızı idame ettirmeye gayret ediyoruz. Bu yardımların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla öğrenci kardeşlerimizle böyle bir yetim sponsorluğu alarak hem bir kardeşimize yardımcı olmak hem de öğrencilik hayatımızı ve dernek faaliyetlerimizi bereketlendirmek istedik.”


Neden Afganistan?


Cevat Ensari, “Neden Afganistan?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:


“Dünyada birçok mazlum İslam Coğrafyası var. İHH, bu mazlum coğrafyalarda imkanlar dahilinde birçok yetime yardımcı oluyor. Bizim İHH’dan talebimiz en çok ihtiyaç duyulan yerde bir sponsorluk almaktı. Bu yüzden Afganistan’ı seçtik. Yapacağımız bu çalışmanın öncü ve örnek bir çalışma olmasını hedefliyoruz. İnşallah imkanlar el verdikçe uluslararası öğrenciler olarak birçok yetim kardeşimize sponsor olmak istiyoruz. Umarım bu çalışma diğer derneklerimize de bir örnek mahiyetinde olur ve birçok kardeşimize yardım eli uzatmış oluruz.”


YMaliyet nasıl karşılanacak?


Ensari, sponsorluk maliyetini nasıl karşılayacaklarını şu şekilde anlattı:


“Dernek merkezimizde bir yetim köşesi oluşturduk. Bu köşede bir tablomuz var. Tabloda yetim kardeşimizin fotoğrafı ve bilgileri mevcut. Buraya aynı zamanda bir kumbara koyduk. Yaptığımız faaliyetlerde bu çalışmadan söz ediyoruz. Yardımcı olmak isteyen öğrenci kardeşlerimiz harçlıklarından ayırarak buraya yardımda bulunuyorlar. Sadece onlar değil faaliyetlerimize katılan yönetim kurulu üyelerimiz, dernek personellerimiz de bu bereketli çalışmaya katılmak istiyorlar. İnşallah kardeşimize ve başka yetim kardeşlerimize bu çalışmayla yardımlarımızı yapacağız.”

event-news-white

News from our associations